VIDEO: Kamery ve vesmíru aneb Jak vidí astronauti Zemi. Podívejte se s nimi
Země je planeta lidí. Takhle úchvatně vypadá z vesmíru.
První výstup do volného vesmíru
Když 18. března 1965 vešel Alexej Leonov do přechodové komory Voschodu 2, tak věděl, že riskuje. Měl se stát prvním člověkem, který vstoupí do kosmu. Když se v 11.30 nacházel nad Afrikou, zahájil výstup připoutaný pětimetrovým lanem. Jeho návrat byl extrémně náročný a málem se nepovedl. Ve vesmíru se mu totiž nafoukl skafandr, takže byl větší než otvor, kterým se měl dostat zpět do přechodové komory. Náročný a extrémně nebezpečný manévr se nakonec povedl a Leonov získal jedno z vesmírných prvenství. Venku strávil 12 minut 9 sekund a přibližně stejný čas pobyl v přechodové komoře. Celkem byl ve vakuu 23 minut 41 sekund. Jak vypadá výstup do vesmíru, dnes můžeme sledovat díky NASA a zveřejněným záznamům.
Země je planetou světel
Země je třetí planetou sluneční soustavy a byť zdaleka není největší, tak z hlediska složení je největší terestrickou planetou. Vědecké výpočty udávají její vzník před zhruba 4,6 miliardami let a krátce po svém vzniku získala svůj jediný přirozený satelit – Měsíc. Lidská činnost ji mimořádně změnila a lidské osídlení je nejlépe vidět v noci, kdy Země září miliardami světel z lidských sídel. Ostatně… podívejte se sami.
360stupňový pohled na ISS, Zemi a okolní vesmír
Jak vypadá „bezprostřední“ okolí Mezinárodní vesmírné stanice a jaký výhled mají astronauti na svou domovskou planetu? I takovýto pohled nám zprostředkovává moderní technika. Všichni astronauti, kteří popisovali pohled na Zemi, východ Slunce nad planetou, používají výrazy jako úžasný, úchvatný, dokonalý… A zároveň si tam, více než kdekoli jinde, uvědomují, co je skutečně důležité. "Neříkám, že je špatné mít nádherné červené lesklé sportovní auto nebo cokoli nejnovějšího… opravdu to ale není to, o čem je vlastně život," říká astronautka Helen Sharman, která se do vesmíru podívala ve svých 27 letech. "Když jsem se dívala zpátky na Zemi, uvědomila jsem si důležitost lidských vztahů v životě. Je to naše rodina a přátelé, kteří jsou nakonec důležitější než cokoliv jiného na světě,“ řekla pro BBC
Na ISS je umístěna kamera, která snímá naši planetu on-line. Chcete vidět, co právě sleduje? Tak se podívejte tady.
Text: Topi Pigula