Víc než slibné: odhalily nové fotky tekoucí vodu na Marsu?
Vědci z NASA potvrdili, že nové záběry Rudé planety naznačují přítomnost vody.
Jde o zatím nejsilnější důkaz, že na našem nejbližším vesmírném sousedovi je přítomná voda. Že na Marsu existovala v minulosti voda, na tom se dnes vědci shodnou. Že tam možná i v současnosti je voda ve zmrzlé podobě, to je také pravděpodobné. Ale důkaz, že by na povrchu Marsu byla tekoucí voda, ten doposud chyběl.
Na nových záběrech ze satelitu je ale jasně vidět, jak se temné linie na povrchu planety posouvají dolů – dochází k tomu v době marťanského léta, kdy se tato část planety otepluje. Podívejte se na animaci:
I v létě však teploty na Marsu nestoupají nad nulu; tak jak je možné, že přitom voda teče? Tedy jestli vůbec teče… Experti z NASA si s tím lámali hlavu a nakonec přišli s řešením: podle nich existuje zvláštní mechanismus, který by mohl způsobovat, že voda teče, i když by podle všechny známých fyzikálních zákonů neměla.
Ve vodě by mohla být na Marsu přírodní obdoba fridexu – nějaká nemrznoucí kapalina. S nejvyšší pravděpodobností by ji mohlo tvořit něco s vysokým obsahem železa. Vědci na to usuzují podle tmavé barvy na fotografiích a také na základě údajů ze spektografů.
Voda stéká ze svahu společně s částicemi železa – vzniká tak jakýsi silný roztok. Co to tedy znamená pro další výzkum Marsu? Lujendra Ojha, doktorand z Georgia Institute of Technology, jenž se na výzkumu podílel, řekl: „Stále si nemůžeme být stoprocentně jistí, že na Marsu je voda v tekuté podobě – ale je to teď o hodně pravděpodobnější…“ Vychází přitom z Occamovy břitvy: jiné vysvětlení pro pozorovaný jev zatím neexistuje…