Vědci našli na Sibiři úlomky kostí dosud neznámých tvorů
Za senzační objev označují ruská média nález kosterních pozůstatků neznámých tvorů, kteří na Sibiři žili před 350 miliony let.
Objev ruských, švédských a francouzských vědců je výsledkem tříleté práce, která byla financována z grantu francouzské vlády, napsala agentura RIA Novosti.
Na řece Urjup na hranici Krasnojarského kraje a Kemerovské oblasti mezinárodní tým odborníků našel 28 vzorků, z nichž sestavil trojrozměrný obraz čtyřnohých organismů na vývojovém pomezí mezi rybami a tvory žijícími na pevnině. Během výzkumu bylo nalezeno dalších 300 úlomků, které se nyní zkoumají.
Vědci dospěli k názoru, že našli pozůstatky dosud neznámého tvora. "Nad jeho pojmenováním se teď zamýšlíme," řekl novinářům ruský paleontolog Jaroslav Gutak. Dosud se podle něj soudilo, že lokality, kde živé organismy poprvé opustily moře, jsou většinou jen v Evropě a v Severní Americe.
Sibiř zůstala zatím stranou zájmu vědců, kteří nyní zkoumají, zda se zde neznámí tvorové přirozeně vyvinuli, či zda sem dorazili z jiných kontinentů. Ruští vědci podle listu Rossijskaja gazeta chovají naději, že právě Sibiř bude vyhlášena za uznávanou kolébku obratlovců.
Letos v srpnu našli vědci v Číně pozůstatky dvou teplokrevných živočichů, kteří žili v jurském období. Podle odborníků jsou vážnými kandidáty na nejstarší dosud známé savce.
ČTK