Tohle už nikdo nečekal: sonda na kometě ožila a už se s námi zase baví!
Sonda Philae po sedmiměsíční odmlce obnovila kontakt se Zemí
Evropská robotická sonda Philae, která před sedmi měsíci přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko a krátce poté se odmlčela, obnovila v sobotu večer kontakt se Zemí. Oznámila to dnes Evropská vesmírná agentura (ESA). Philae byla historicky prvním zařízením, které přistálo na kometě, když jej tam v listopadu vypustila evropská sonda Rosetta. Nyní začala opět komunikovat, když znovu získala sluneční energii.
"Zachytili jsme nyní její signály po dobu dvou minut a vysílání údajů po dobu 40 vteřin," řekl ředitel francouzské vesmírné agentury CNES Jean-Yves Le Gall agentuře AFP. Testovací vzkaz podle BBC zněl: "Haló, Země. Slyšíš mě?"
Jak je to možné?
Německé středisko pro vesmír, které má Philae na starosti, uvedlo, že komunikaci sonda obnovila ve 22.28 SELČ. Robot pak poslal na Zemi kolem 300 datových balíků prostřednictvím mateřské sondy Rosetta, která kometu obíhá.
"Philae se daří dobře. Je připravena k provozu," řekl podle agentury AP vedoucí projetu Philae Stephan Ulamec. Podle vědců má robot v paměti uloženo ještě více než 8000 datových balíků, které by měl posílat při dalších spojeních.
Philae po vypuštění na kometu fungovala asi 60 hodin, pak jí ale došla energie v solární baterii a dostala se do stavu hibernace. Od té doby se ale kometa přiblížila ke Slunci, a průzkumný robot tak znovu získal energii.
Než se aparát po přistání na kometě odmlčel, zaznamenal stopy organických molekul obsahujících uhlík, který je základem života na Zemi. Jedním z úkolů sondy bylo zjistit oprávněnost hypotézy, že život na zemský povrch dorazil právě z komet.
Mise Rosetta patří mezi nejambicióznější projekty agentury ESA. Vědci jejím prostřednictvím chtějí poodhalit tajemství vzniku sluneční soustavy před 4,6 miliard let.
ČTK