28. července 2024 10:30
Adam Vala

Největší tajemství Apolla 10: Ztracený lunární modul nezmizel v hlubinách vesmíru

Před 55 lety zmizel modul přezdívaný Snoopy ve vesmíru a astronomové jej považovali za ztracený. V tichosti přitom dál s největší pravděpodobností krouží kolem Země a jednou se možná vrátí.

Necelé dva měsíce před tím, než lidé poprvé stanuli na povrchu Měsíce, měla NASA plné ruce práce s předchozím letem v rámci mise Apollo 10. Cílem bylo vše otestovat a zajistit, aby cesta člověka ze Země k naší přirozené družici proběhla bez problémů a lidstvo si mohlo odškrtnout další úžasný milník. Ne všechno ale šlo zcela bez problémů, bez ohledu na to, že posádka ve složení Thomas Stafford, John Young a Eugene Cernan úspěšně otestovala i přiblížení k povrchu Měsíce.

Snoopy se loučí

K samotnému přistání ale tentokrát nedošlo, namísto toho se lunární modul přezdívaný Snoopy vrátil k velitelskému modulu – ten byl pojmenován Charlie Brown podle známého animovaného seriálu – a posádka se pak vrátila k Zemi. Jenže během odhození zbývající části Snoopyho došlo na drobnou poruchu, kdy výbušniny na šroubech udělaly do modulu díru a kvůli úniku vzduchu se od velitelského modulu vzdálil nečekaně rychle. Astronautům pak zmizel, protože společně mířili v danou chvíli směrem ke Slunci, ale nebylo to považováno za tak velký problém. NASA se však bála, že by před dokončením nutných oběhů Měsíce mohl velitelský modul zbytek lunárního dohonit a kvůli podobné trajektorii se s ním střetnout.

Čtěte také: Dobové záběry startu nosné rakety Saturn V s lodí Apollo 11 vyvolávají mrazení v zádech

Proto přímo z řídícího centra na Zemi provedli na Snoopym zážeh (ten byl pro astronauty v Charliem Brownovi viditelný a potvrdili jej), aby ho dostali mimo případnou kolizní trajektorii. To ovšem bylo naposledy, kdy lidstvo Snoopyho vidělo, a mělo se za to, že zkrátka putuje vesmírem a už ho nikdy nikdo neuvidí. Nyní se však zdá, že Snoopy na žádný výlet do kosmu nechce a celých těch 55 let obíhá kolem Země. Podrobně celou situaci popisuje video z kanálu Primal Space na YouTube, které shrnuje všechny objevy učiněné ze strany NASA od roku 1969 a dává celou situaci do jasného kontextu.

„Aby astronomové zjistili, kam se Snoopy poděl, museli nejprve znát jeho přesnou trajektorii poté, kdy opustil Měsíc,“ vysvětluje Primal Space. Dále video uvádí, že zatímco Země obíhá Slunce proti směru hodinových ručiček přibližně rychlostí 30 kilometrů za sekundu, Měsíc ve stejném směru obíhá Zemi rychlostí 1 kilometr za sekundu. Podstatné tedy je, že vztaženo ke Slunci, Měsíc obíhá podobnou rychlostí a ve stejném směru jako Země. Tím se dostáváme k tomu, že moduly Apolla 10 obíhaly kolem Měsíce po směru hodinových ručiček rychlostí asi 1,6 kilometru za sekundu.

Snoopy se oddělil od Charlieho Browna ve chvíli, kdy se nacházel téměř kolmo k Zemi a zážeh přidal přibližně 1 kilometr za sekundu rychlosti k již známé rychlosti obou modulů. To stačilo k tomu, aby Snoopy opustil gravitaci Měsíce, jenže to netrvalo příliš dlouho, vzhledem k tomu, že v závislosti na Slunci se Snoopy pohyboval pomaleji a pomaleji, navíc ještě ve špatném směru, takže se stočil zpět a začal se pohybovat po podobné trajektorii jako Země.

V některých chvílích byl i rychlejší a nechával se při svých průletech kolem Země přímo ovlivňovat gravitací. Až v roce 2018 objevili astronomové velmi slabě zářící objekt letící naší noční oblohou, což sice mohl být asteroid, ale při bližším zkoumání to bylo vyloučeno. Jeho trajektorie nebyla tak plochá a hlavně nebyla vychýlená vůči Zemi. Bylo tedy téměř jisté, že jde o něco, co jsme do vesmíru vypustili sami, a když se pak zaměřili i na míru záření, resp. odrazu světla, vše sedělo právě na Snoopyho. Podrobněji analyzovat jej bude možné v roce 2028 a do té doby už možná budeme mít i prostředky k tomu, abychom Snoopyho zachytili a vrátili k Charliemu Brownovi.

Zdroj: Primal Space, Sky & Telescope

Video, které jste mohli minout: Unikátní operace ve vesmíru: Robot zvládl chirurgický zákrok. Obrovský pokrok těší vědce

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom