Superhvězda: Astronomové našli největší hvězdu Mléčné dráhy
Superhvězda: tak by se dal označit nový objev astronomů. Podívejte se na video nového objevu.
Astronomové objevili dosud největší hvězdu, jaká kdy byla pozorována v naší galaxii Mléčné dráze. Objekt ve vývojové fázi protohvězdy je nyní zhruba 500krát hmotnější než Slunce a stále roste. Časem se však smrskne zhruba na pětinu svého nynějšího objemu, tedy na stonásobek našeho Slunce, informovala agentura DPA s odvoláním na Evropskou jižní observatoř (ESO).
Protohvězda či prahvězda je vývojové stadium hvězdy poté, co se mateřská mlhovina začne smršťovat, ale předtím, než vznikne výsledná hvězda. "Tyto hvězdy jsou nejen vzácné, ale jejich zrod se odehrává extrémně rychle a jejich dětství je krátké. Nález tak masivního objektu v tak rané fázi vývoje je tudíž mimořádným výsledkem," říká astrofyzik Jan Bolte z Technické univerzity v Berlíně.
Astronomové pozorovali hvězdného giganta pomocí obřího teleskopu Alma umístěného v chilské poušti Atacama.
Vědci si od objevu slibují nové poznatky o vzniku megahvězd. Protohvězdy nejdřív pohlcují vše, co jim přijde do cesty, ale v další fázi se začnou hmoty zbavovat a dávají vzniknout například planetám.
To je ona, největší hvězda Mléčné dráhy:
Nově objevená prahvězda se podle ESO nachází ve Spitzerově temné mlhovině, která je od Země vzdálená zhruba 11 000 světelných let a prostým okem je přes svou velikost ze Země neviditelná, říká Bolte.
Mléčná dráha měří v průměru zhruba 100 000 světelných let.