Sto miliard a 20 let práce: první ruská nejedovatá raketa má změnit dějiny
Vyhodí Rusko do vesmíru dalších 100 miliard?
Rusko chystá nový zkušební start nové vesmírné rakety Angara. Hodlá ve středu 9. července znovu vyzkoušet novou nosnou raketu, která má být přelomovou novinkou ruského vesmírného programu. První zkušební start rakety Angara byl minulý měsíc kvůli technickým potížím odložen. O novém termínu podle agentury Interfax rozhodla na svém sobotním zasedání zvláštní státní komise.
O testování rakety se Rusové pokoušeli 27. června. Automatické systémy na severoruském kosmodromu Pleseck ale na poslední chvíli odpočítávání přerušily. Ve zprávě vyšetřovací komise, kterou si prý osobně vyžádal prezident Vladimir Putin, se uvádí, že selhal přetlakový ventil nádrže s kapalným kyslíkem.
Projekt za zhruba 100 miliard rublů (60 miliard korun) se připravoval plných dvacet let. Podle agentury RIA Novosti má být raketa v různých variantách schopná dopravit do vesmíru náklad až o hmotnosti 35 tun.
Modely raket řady Angara...
Z hlediska Moskvy představuje Angara strategický významný projekt, protože příprava a výroba raket se bude provádět výhradně na území Ruské federace ve spolupráci ruských podniků sídlících v Rusku. Vypouštěny budou rovněž pouze z ruského území: z Plesecka a z nově budovaného kosmodromu Vostočnyj v Amurské oblasti na východě země.
Angara má být zároveň první ruskou "zelenou" raketou, protože prý nebude využívat jedovaté palivo. Na vážné ekologické škody si často stěžují zejména obyvatelé jižních oblastí Ruska, kam dopadají úlomky z raket startujících z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.
ČTK