Slovensko ve vesmíru válcuje Česko. Proč?
Slovensko prohloubí spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou. Česko se vesmírně naopak zmenšuje...
Slovensko v pondělí 16. února uzavřelo smlouvu s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA), na jejímž základě se země stane spolupracujícím státem této mezinárodní organizace. Bratislava tak získá širší přístup k informacím v oblasti kosmických aktivit a výzkumu.
"Pro nás je to završení mnohaletého procesu, kdy jsme se zapojovali coby přidružený člen do projektů vesmírné agentury. Nyní získáme větší možnosti podílet se na vědeckém výzkumu," řekl ministr školství Juraj Draxler, který zmiňovanou dohodu podepsal se zástupcem ESA Karlheinzem Kreuzbergem. Text smlouvy slovenský parlament schválil koncem ledna.
Plnohodnotným členem ESA by se Slovensko podle dřívějších informací mohlo stát v průběhu pěti let. Podobnou smlouvu jako Slovensko uzavřelo v minulosti s ESA dalších osm států. "Podpisem smlouvy se spustily hodiny a v průběhu roku musíme naplnit dohodu tím, že se začnou realizovat projekty," uvedl Kreuzberg.
Zájem o účast na programech ESA podle Draxlera už projevily slovenské firmy, a to například v oblasti robotiky nebo materiálového výzkumu. Roční příspěvek Slovenska do ESA dosáhne letos 1,35 milionu eur (37,3 milionu Kč), v příštích letech se bude mírně zvyšovat. Tyto peníze by měly být použity zejména na financování programů ESA, do kterých se zapojí slovenští výzkumníci.
Česko upadá...
Česká republika již součástí ESA je, plnohodnotné členství země získala v roce 2008. V současné době Česko přispívá asi deseti miliony eur (asi 275 milionů korun), ještě před dvěma lety to byla dvojnásobná suma. Podle České kosmické kanceláře budou mít Češi kvůli nižším příspěvkům menší možnost podílet se na programech největší evropské výzkumné organizace.
ČTK