Slovensko na cestě do vesmíru! Už brzy bude mít vlastní družici
Slováci nám to zase natřeli – a tentokrát na nečekaném poli, ve vesmírném výzkumu!
Americkou NASA zná snad každý, kdo viděl nějaký americký film, evropská ESA se o rozruch postarala naposledy přistáním na kometě, Rusové mají Roscosmos a japonci JAXA. Slyšeli jste už o slovenské SOSA? Vesmírný výzkum se totiž odehrává hned za humny.
Mysleli jste si, že družici, která poletí do vesmíru, můžou stavět jen tradiční vesmírné velmoci? Omyl, a slováci ze SOSA (Slovak Organization for Space Activities) to dokazují. Na kontě mají poměrně hodně vesmírných projektů od atmosférických balónů po simulátor kosmických letů. Jakousi vlajkovou lodí je ale projekt první vesmírné družice kompletně postavené na Slovensku.
Slováci samozřejmě nejsou úplnými nováčky na poli kosmického výzkumu. Ještě v sedmdesátých letech se podíleli na výstavbě československých družic Magion, které studovaly magnetické pole, ionosféru a plazma v okolí Země (mimochodem poslední signál od družice Magion 5 byl přijat v roce 2002, takže se nejedná o žádnou kosmickou dobu kamennou). Nicméně od vzniku samostatné Slovenské republiky se žádná čistě slovenská mise nekonala a rozhodně to není tím, že by na Slovensku chyběly technické talenty.
Slovenská historie dobývání vesmíru
Prvními krůčky ke slovenské družici byly stratosférické balóny, které zkoumaly zemskou atmosféru. Vypuštění družice je jen dalším krokem na cestě Slovenska do vesmíru. Jak bude vypadat a co bude umět?
Družice ‘Made in Slovakia’ nese název skCUBE, což znalcům vesmírných technologií napovídá, o co se vlastně bude jednat. Nebude to úplně tradiční družice, jakou bychom si hned představili, bude to takzvaný CubeSat. CubeSaty jsou malí příbuzní velkých družic. Mají rozměr zhruba 10 x 10 x 10 cm a váží zhruba 1 kg. Do téhle krychle se vměstná nejenom potřebné letové vybavení, ale i kamera, která bude požizovat vědecké snímky a navrch ještě experiment, který bude sbírat vědecká data.
Jaký je vědecký cíl skCUBE?
Cíl skCUBE není vůbec malý. I když se jedná o prcka mezi satelity, vědu bude dělat poctivou. Experiment na palubě je detektor světelného pozadí na noční straně Země, postavený pod taktovkou Ústavu experimentální fyziky SAV v Košicích. Jinak řečeno skCUBE bude pozorovat ultrafialové záření vrchní vrstvy atmosféry Země tam, kde je zrovna noc. Proč to stojí za pozorování? I když jsme se vždycky učili, že planety se od hvězd liší tím, že nevyzařují světlo, jen jej odrážejí, není to 100% pravda. Zemská atmosféra něco málo vyzařuje, a abychom zjistili, jak moc, je třeba to pořádně proměřit bez přítomnosti slunečního, potažmo měsíčního svitu. A právě o to se postará skCUBE.
Projekt v laboratoři aneb družice v procesu výstavby. Zdroj SOSA/skCUBE.
K čemu je znát vlastnosti ultrafialového pozadí oblohy? Je to součást většího kontextu. Chceme-li studovat nejenergetičtější částice ve vesmíru, musíme vědět, co pochází ze vzdálených zdrojů a co je naopak dílem matičky Země. Celé je to poměrně komplikované, protože ultrafialové pozadí se mění s polohou Země na oběžné dráze kolem Slunce. Nicméně pokud ho zvládneme zmapovat, budeme jistě umět oddělit zajímavé události ve vzdáleném vesmíru od toho, co má na svědomí atmosféra. A že to stojí za to, původ vysokoenergetických částic zařadil prestižní časopis Nature mezi top největších astrofyzikálních záhad současnosti.
Už za rok!
Družice skCUBE nabírá postupně velmi konkrétních rozměrů, a tak to vypadá, že Slovensko se dočká svého prvního kosmického korábu už v první polovině roku 2016.
Pokud chcete proniknout do projektu do detailu nebo jej nějak podpořit, nezapomeňte navštívit stránky http://skcube.sk, popřípadě stránky organizace SOSA http://sosa.sk.
A v roce 2016 držíme slovenskému týmu SOSA a skCUBE palce!
Jana Poledniková