Sledujte dnes na obloze SUPERNOVU! Návod, jak ji najít
Díky úžasným povětrnostním podmínkám a tomu, že nesvítí Měsíc, můžete dnes sledovat na obloze supernovu.
Dneska by to šlo! S ohledem na pozici supernovy SN 2013EJ v souhvězdí Ryb a její jasnost, ale i vzhledem na aktuální předpověď počasí, je reálná pravděpodobnost ji dnes v noci na vlastní oči pozorovat, nebo ještě lépe zachytit ji fotograficky.
25. července byla ve spirální galaxii M 74 promítající se do souhvězdí Ryb objevena supernova, která je v dosahu amatérských dalekohledů. V nejbližších dnech je navíc mimo hru Měsíc, který by mohl jinak rušit naše pozorování. Dostáváme tedy ideální příležitost podívat se do vzdáleného vesmíru!
To je ona:
Supernova, foto hvězdárna
Objev relativně jasné supernovy se podařil astronomům ze skupiny označované jako Lick Observatory Supernova Search (LOSS), která využívá automatizovaný dalekohled na Mount Hamilton v Kalifornii (USA). Dalekohled KIAT o průměro zrcadla 0,76 m prohlíží oblohu každou jasnou noc s tím, že ke každé zhruba 20 tisíc vybraných galaxií se vrátí po dvou až dvanácti dnech. Jeho úspěšnost ve vyhledávání supernov je velice vysoká, od roku 1998 jich již objevil téměř 900. Poslední z nich SN 2013EJ odhalil jako objekt o jasnosti 13,5 mag nacházející se přibližně 2,7“ jihovýchodně od jádra galaxie M 74 25. července 2013 časně ráno.
Supernova
Přesné pozice supernovy, ležící 92.5“ východně a 135“ jižně od středu galaxie, jsou AR 1h 36m 48.16s, decl. +15° 45′ 31.0″. Pro snadnější odhady vývoje jasnosti supernovy zveřejnila American Association of Variable Star Observers (AAVSO) mapku s vyznačením vhodných srovnávacích hvězd v bezprostřední blízkosti supernovy.
Supernova: kde hledat, Foto:
Převzato od: Hvězdárna Rokycany