Rusko už se nechce odtrhnout od ISS. Prodloužilo vesmírnou spolupráci!
I Rusko prodloužilo do roku 2024 provoz ISS, kde přistál Sojuz...
Ruská vláda schválila prodloužení provozu ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do roku 2024. Na kosmodromu Bajkonur to dnes řekl šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Igor Komarov v souvislosti s oznámením, že na orbitálním komplexu ráno SELČ zdárně přistála loď Sojuz TMA-17M s trojicí kosmonautů. Její úspěšný let neohrozil ani krátkodobý problém s částí slunečních baterií.
Sojuzu, který odstartoval z Bajkonuru v Kazachstánu v noci na dnešek s Rusem Olegem Kononěnkem, Američanem Kjellem Lindgrenem a Japoncem Kimijou Juiem, se během šestihodinového letu neotevřel panel slunečních baterií nalézající se na levém boku. Panel na opačné straně se rozvinul podle plánu. Problémy ale hladké přistání u ISS neovlivnily.
Představitelé Roskosmosu navíc na tiskové konferenci v Bajkonuru později uvedli, že baterie se ještě před příletem k orbitálnímu komplexu přece jen otevřela.
Zatímco pro Lindgrena a Juiho jde o první let, Kononěnko je ve vesmíru potřetí. Ve stavu beztíže strávil už 391 dnů a třikrát vystoupil do vesmírného prostoru. Na ISS nové kolegy přivítala stávající posádka, kterou tvoří Rusové Gennadij Padalka a Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly.
Let se opozdil přibližně o dva měsíce kvůli dubnové havárii nákladní lodi Progress. Podle původního plánu měl Sojuz odstartovat na konci května.
Šéf Roskosmosu Komarov podle agentury TASS na dnešní tiskové konferenci v Bajkonuru označil rozhodnutí kabinetu premiéra Dmitrije Medveděva prodloužit využívání ruské části ISS do roku 2024 za dobrý příklad toho, že vesmír je oblast, v níž se národní a politické zájmy musejí podřídit univerzálním hodnotám.
Pozitivně na tuto informaci už zareagoval také představitel Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) William Gerstenmaier, který má v americké vesmírné agentuře na starosti výzkum a operace lidských posádek ve vesmíru. "To, že využití ISS prodloužily i ruská a kanadská vláda, znamená, že budeme budeme dál postupovat společně," citoval jeho slova TASS.
Spojené státy rozhodly o prodloužení životnosti své sekce ISS do roku 2024 už loni v lednu.
Orbitální komplex, jehož stavba stála více než 100 miliard dolarů (2,5 bilionu Kč), měl podle původních plánů sloužit do roku 2016. V roce 2010 však bylo poprvé rozhodnuto o prodloužení jeho životnosti o čtyři roky.
Do projektu stanice je zapojeno pět vesmírných agentur – americká NASA, ruský Roskosmos, japonská JAXA, kanadská CSA a evropská ESA. Samostatné smlouvy pro konkrétní aktivity mají také agentury z Brazílie a Itálie.
ČTK