Z vesmíru padá na Zem obří ruská raketa. Zatím není jasné, kde skončí její trosky
Přibližně dvacetitunová raketa Angara-A5 padá z nízké oběžné dráhy Země.
V pondělí 27. prosince vyslalo Rusko k oběžné dráze novou raketu Angara-A5, která by měla být v blízké budoucnosti schopná vynášet do vesmíru až 20 tun nákladu. Třístupňová raketa odstartovala z kosmodromu Pleseck a minimálně ze začátku probíhalo vše dle stanovených plánů. Agnara-A5 mířila do výšky přibližně 36 tisíc kilometrů nad povrchem Země, a za tímto účelem proběhlo několik motorových zážehů jednotlivých stupňů.
Update: obj. 50505 IPM 3/PERSEY decay prediction: January 05, 2022 UTC 18h23mn ± 2h. pic.twitter.com/HlHDttf9fE
— Joseph Remis (@jremis) January 5, 2022
Při snaze o další zážeh posilovače Persej ale došlo k dosud blíže nespecifikované chybě a celý systém přestal pracovat. Tím Angara-A5 i s nákladem více než 2tunové makety družice uvízla na nízké oběžné dráze a byla v uplynulých dnech pozorována hluboko pod stanovenými normami, konkrétně v rozmezí 177–200 kilometrů nad zemským povrchem. Rozpadající se raketa se tím ale stala značně nevyzpytatelnou hrozbou, když začala padat zpět k Zemi a na povrch mohou některé její části dopadnout už v průběhu čtvrtka.
Kam dopadnou trosky rakety?
Převážná část konstrukce by měla díky tření shořet v atmosféře, je však pravděpodobné, že větší kusy rakety i zmiňované makety satelitu dopadnou do Tichého oceánu, pokud nedojde k nenadálé změně předpokládané trajektorie. Tu ovlivňuje celá řada faktorů a není zcela vyloučeno, že místem dopadu bude i pevnina. Zbytky rakety by ale neměly způsobit vážnější škodu a incident se s největší pravděpodobností obejde bez dalších komplikací.
The third test launch of Russia’s heavy-lift Angara A5 rocket Dec. 27 was marred by an upper stage failure that stranded a dummy payload in a low orbit.
— Spaceflight Now (@SpaceflightNow) January 1, 2022
Read more: https://t.co/5q7X35n2cE pic.twitter.com/qk5UK7w9AJ
Ostatně tímto způsobem se z atmosféry odklízí spousta družic nebo odhozených stupňů raket, děje se tak ale řízeným způsobem, kdy konkrétní vesmírná agentura přesně ví, kam trosky dopadnou. V tomto případě však jde o návrat neřízený a vedle Roskosmosu jej monitoruje také americký NORAD, který už v průběhu středy hlásil pohyb neznámého objektu A 50505. Na to reagoval deník Moskevský komsomolec a naznačil, že jde o Persej, bližší informace ale nesdělil s odvoláním, že start rakety řídila armáda a státní korporace k tomu tudíž nemůže poskytnout žádný komentář.
Do rakety Angara-A5 bez ohledu na dílčí neúspěch vkládají Rusové velké naděje a chtějí jimi nahradit zastaralé rakety Proton. Vývoj Angary probíhá už necelých 10 let, když jej zpozdily nečekané technické problémy týkající se právě motorů. Už předloni se dokonce spekulovalo, že je závada tak markantní, že by mohla raketu během jejího letu zničit, což se před několika dny patrně stalo a Roskosmos čeká nejen další vyšetřování, ale zejména nákladné úpravy a úsilí dotáhnout projekt do úspěšného konce.
ZDROJ: Spaceflight Now, Mirror