Pohltí černé díry celý vesmír? Nové výzkumy převrací tradiční myšlení
Fascinace černými dírami je prostě nekonečná, a tak není divu, že se o jejich vzniku a růstu dozvídáme stále nová fakta. Víte třeba to, jaký mají obří černé díry vztah ke galaxiím?
Letošní hlavní zprávou z tématu černých děr bylo pořízení první fotky, respektive horkého disku, jež ji obklopuje. Tím však zajímavosti o těchto tajemných vesmírných jevech zdaleka nekončí, hned dvojice nedávných studií totiž předložila poměrně neotřelou vizi ohledně růstu černých děr. Toho se sice nemusíme bát, jelikož černé díry už dále nerostou, a tak nehrozí, že by postupně „pozřely“ celé galaxie; přesto nám data o nich mohou pomoci pochopit důležité vesmírné jevy.
Černé díry a jejich galaxie
První studii vedl Guang Yang z Pensylvánské státní univerzity a jeho tým zkoumal vztah mezi rozsahem černé díry a „její“ galaxie. K tomuto účelu využili data o stovkách tisíc galaxií napříč známým vesmírem, které se samozřejmě velmi lišily svou velikostí. Yang s kolegy zjistil, že čím větší je galaxie, tím výraznější je poměr mezi růstem černé díry a ostatních hvězd. To vlastně znamená, že velké galaxie mají ve svém středu i mnohem větší černé díry nežli ty malé, jelikož tyto rozsáhlé galaxie dokázaly svou černou díru „nakrmit“ dostatkem hmoty umožňující růst. Ve velkých galaxiích tedy černé díry rostly mnohem rychleji nežli obyčejné hvězdy.
Na to navázala o něco novější studie pod vedením španělského astrofyzika Mara Mezcuy. Ta se zaměřila naopak na malé množství galaxií (pouze 72!), které se však nacházejí v relativní blízkosti vůči té naší; navíc se jednalo o galaxie výrazné co do velikosti i zářivosti. Oproti starším výpočtům se ukázalo, že v centru těchto galaxií jsou obrovské černé díry, dokonce mnohem větší nežli známé supermasivní černé díry. Pravděpodobně tedy černá díra a okolní galaxie nevznikaly souběžně, jak se dříve předpokládalo, nýbrž černé díry budou o něco starší.
Tajemné otázky o vesmíru
V praxi tyto výsledky znamenají, že obří černé díry jednak rostly rychleji nežli jejich galaxie, a navíc jsou i mnohem větší, nežli se předpokládalo. A na toto téma se v poslední době objevují i další výzkumy, například nedávná studie profesora fyzika Shantanu Basua z Kanady. Ten předložil další překvapivé tvrzení, totiž že největší černé díry ve vesmíru se zformovaly relativně rychle – během pouhých (samozřejmě v rámci vesmírných jevů) 150 milionů let a během této doby znásobily svůj objem deset tisíckrát. Zdá se, že o fascinující černé díry ještě zdaleka nevydaly všechna svá tajemství. Takže přestože se před nimi nemusíme mít úplně na pozoru, rádi budeme sledovat i další výzkumné novinky.
Text: MS