Pluto není planeta – vědci konečně vědí, co je zač
Neplaneta Pluto prošla zajímavým vývojem. Teď vědci konečně přišli na zásadní objev.
Už pěknou řádku let není Pluto planetou. O své označení deváté planety Sluneční soustavy přišlo v Praze a vypadá to, že nehrozí, že by mohlo tento titul znovu získat. Nová fakta totiž vrhají na jeho minulost nepěkné stíny.
Pluto - ledovcový vulkán Zdroj: NASA
Proč je Pluto "neplaneta"
Astronomy tehdy přesvědčilo o tom, že Pluto nepatří mezi planety, několik faktů:
– je příliš malé,
– má excentrickou oběžnou dráhu,
– nezapadá do systému,
– je moc daleko.
Pokud se potvrdí nejnovější hypotéza, tak to má chudák Pluto definitivně spočítané. Pro astronomy je Pluto velkou neznámou v mnoha ohledech, už jen proto, že je tak daleko, že se o něm jen velmi složitě dozvídáme jakákoliv fakta. Spekulovat je sice fajn, ale k poznání to nestačí.
Jedním z mála údajů, které o Plutu víme na sto procent, je, že má obrovský nadbytek dusíku. Tento prvek je na něm doslova všude, v plynné podobě v atmosféře, v pevné zase tvoří na povrchu ex-planety jakési „ledovce“.
Vědci nyní uvažují, že právě toto atypické složení Pluta by mohlo být klíčem k tomu, jak vznikl. Domnívají se, že by se mohlo jednat o důsledek srážek milionů a milionů komet, které do této oblasti vesmíru z nějakého důvodu v minulosti mířily. Vědci to popsali v květnovém čísle odborného časopisu Icarus, vycházeli přitom z chemických údajů, které nashromáždila sonda New Horizons.
Shluk komet, nebo kus vychladlého Slunce?
V jejich modelu vše vyšlo přesně tak, jak má – chemické složení Pluta je opravdu přesně takové, jaké byste očekávali u vesmírného tělesa složeného z miliard komet. Američtí astronomové, kteří práci vytvořili, vypracovali ještě jeden model, kde zkusili vypočítat, zda by Pluto nemohlo být stvořené z ještě jiného materiálu – přímo z hmoty vyvržené naším Sluncem. Pozoruhodné je, že také tento model se ukázal být funkční, byť oproti tomu kometovému měl více slabin. Vypadá to tedy, že Pluto, byť už asi navždy zůstane ne-planetou, bude pro vědce ještě pořádným oříškem...
Text: MK