Nejznámější dalekohled světa: sexy Arecibo znáte i z filmů
Už je to půl století, co stojí slavný teleskop v Arecibu. Co dokázal a proč je tak často ve filmech?
Před 50 lety, 1. listopadu 1963, zahájila činnost observatoř ležící nedaleko portorického města Arecibo, na které se nalézá největší jednoaparátový radioteleskop na světě. Z tohoto unikátního zařízení o průměru 305 metrů bylo v roce 1974 odesláno první rádiové poselství lidstva do vesmíru.
Nepohyblivý radioteleskop byl vybudován v letech 1959 až 1963 ve velké terénní proláklině a za jeho "otce" je označován americký fyzik a astronom William Gordon (zemřel v roce 2010 ve věku 92 let) z Cornellovy univerzity, která dlouhá léta teleskop provozovala. Využívá se například ke zkoumání změn v atmosféře a hlavně k výzkumu vesmíru a k serióznímu hledání informací o možné existenci mimozemských civilizací. Je hlavní částí projektu SETI@home, který se možnými zprávami z kosmu za pomocí osobních počítačů v domácnostech nebo ve firmách po celém světě zabývá.
S pomocí radioteleskopu například v roce 1974 objevili američtí astronomové Russel Hulse a Joseph Taylor nový typ pulsaru (určité druhy hvězd), za což v roce 1993 obdrželi Nobelovu cenu za fyziku. Laici mohou vidět obří radioteleskop například v "bondovce" Zlaté oko nebo ve filmu Kontakt.
ČTK