NASA objevila ve vesmíru záhadné světlo - je silnější než všechny galaxie dohromady!
Co by to mohlo znamenat? Čtěte!
NASA objevila v místech mezi galaxiemi nečekaně jasné světlo – a v mnohem větším množství, než naznačují teorie. Podle předběžných propočtů je toto rozptýlení infračervené světlo jasnějěí než všechny galaxie dohromady!
Co se děje?
Astronomové už dokonce mají teorii, která se snaží původ nečekaného objevu vysvětlit: mohlo by pocházet z hvězd, které se nacházejí mimo galaxie – zřejmě z nich byly katapultované. Každopádně tento jev úplně mění pohled, který jsme doposud na galaxie měli.
Doposud vědci brali galaxie jako poměrně soudržné a přesně ohraničené shluky hvězd – ale teď to vypadá, že se jejich hranice dají jen těžko odlišit a že se galaxie propojují a tím tvoří něco jako obří celovesmírný oceán hvězd… Autorem studie, která takto přepisuje učebnice, je Michael Zemcov z Caltechu.
„Už dříve jsme pozorovali, že se hvězdy občas z galaxií uvolní, ale naše nová měření ukazují, jak rozšířené a časté to je…“ řekl vědec médiím. Jak na to vlastně astrofyzici přišli? Použili poměrně novou metodu: data získávali z menších raket, které vystřelovali těsně pod oběžnou dráhu – jde o dosti levný způsob, jak se dostat k velkému množství údajů.
Proč tak složitě?
Atmosféra Země jinak podobným pozorováním brání, je proto potřeba dostat se nad ni. Rakety experimentu CIBER vyletí nad hranici atmosféry jen na krátkou dobu, přibližně na 7 minut. Během té doby fotografují vesmírné pozadí a údaje ještě než se zřítí, odešlou zpátky na Zemi.
Analytici pak odstranili ze získaných snímků známé galaxie a jasné hvězdy – a měřili, kolik světla vlastně zbylo. Výsledek byl značně překvapující: infračerveného světla bylo mnohem více, než předpovídají standardní modely. Zjednodušeně řečeno: celý vesmír, tedy i místo mimo galaxie, je plný doposud neznámých zdrojů světla; a co jiného by to mohlo být, než osamělé hvězdy?
Text: RD