Na fotografii je mimozemšťan: tento tvor se nenarodil na Zemi
Octomilka na fotografii vypadá jako docela obyčejná moucha. Je však neobyčejná!
Hned na úvod vám prozradíme, že to bílé, čím je moucha na fotografii pokrytá, je plíseň. Protože se octomilka vyklubala ve vesmíru, kde také dospěla, nemohla se s plísňovou infekcí vypořádat stejně jako v normálních podmínkách. Na fotce vidíte následky…
Moucha je výsledkem výzkumu a pokusů několika amerických vědeckých institucí. Už dříve se na analýzách DNA a buněk lidských astronautů ukázalo, že ve vesmíru se výrazně oslabuje lidská imunita. Jen nebylo úplně jasné, co přesně to způsobuje… Američtí biologové teď chtěli prozkoumat, co se s tělem děje ve vesmíru na buněčné úrovni.
Záhada s geny
Výsledky studie odhalily, že několik faktorů působících současně ve vesmíru zcela vypíná důležitou součást imunitního systému mouchy – a člověk má stejný mechanismus jako moucha… Výzkum probíhal na vajíčcích octomilek, které byly do vesmíru dopravené na palubě raketoplánu Discovery. Vajíčka tam strávila 12 dní, během nichž se z nich staly larvy a pak dospělý hmyz. Potom se vrátily zpět na Zemi, kde je vědci infikovali dvěma plísněmi.
Jedné infekci byly octomilky schopné odolat, té druhé už nikoliv. Přitom stejné mouchy narozené na Zemi si dokázaly poradit s oběma druhy plísní. A oboje mouchy měly stejné geny – jen u těch narozených ve vesmíru se některé neaktivovaly.
Vědci pak provedli další experiment: nechali mouchy narodit se a vyrůstat v prostředí, v němž simulovali gravitaci vyšší než pozemskou. A výsledek? Mouchy projevovaly výrazně lepší odolnost vůči plísním.
Biologové zatím neví, k čemu tento podivný mechanismus slouží, ani jak přesně funguje. Mají sice několik hypotéz, ale testovat je mohou až při další cestě na ISS…