Jezero smrti: zvíře, které sem spadne, zkamení
Zní to jako z divokého hororu – ale je to realita. Úžasná a současně děsivá jako příroda sama.
Na hranici mezi Keňou a Tanzánií najdete jezero Natron. Je dlouhé přes 50 kilometrů a vládnou zde výjimečné podmínky. Kvůli nim zde zvířata umírají extrémně bizarní smrtí.
Výrazem natron se označuje hydroxid sodný – známější jako louh. Není žádná náhoda, že jezero dostalo toto jméno: voda v něm má podobné vlastnosti jako louh. Tedy jako velmi silná žíravina. Vody jezera mají tyto vlastnosti díky bezmála tři kilometry vysoké sopce Ol Doinyo Lengai, jejíž sopečný popel do něj padá.
Tuto látku používali už staří Egypťané, kteří ji využívali k mumifikování svých mrtvých. A velmi podobně působí i v jezeře Natron, tedy v těch jeho částech, kde je koncentrace hydroxidu sodného největší. Podivuhodný mix fyzikálních a chemických vlastností zde vzniká díky řadě současně působících jevů: jezero leží v extrémně suché a horké oblasti, vody jezera jsou tedy také hodně teplé – až 60 stupňů Celsia!
Podívejte se na to, jak se zde daří plameňákům malým:
Jezero je bezodtoké, takže většina vody se odpaří. Kapalina v Natronu má tím pádem velkou hustotu. Zvířata, která na tyto podmínky nejsou zvyklá, ve vodách rychle umírají. Povrch jezera bývá pokrytý krustou ze solí: když silně svítí Slunce, odražené světlo může ptáky nebo netopýry oslnit, takže do jeho smrtících vod padají…
Kdo přežije i smrt
Přesto zde několik druhů zvířat žije: například plameňáci, kteří zde našli dokonce nejlepší možné místo na páření na světě. Živí se rybami, které se dokázaly přizpůsobit zdejším mimořádným podmínkám – tedy především tilapiemi…
Tento pozoruhodný jev zaujal i slavného fotografa a filmaře Nicka Brandta. Pokud vám jeho jméno přijde povědomé, je to tím, že jde o režiséra videoklipu Michaela Jacksona Earth Song. Ten byl také natočen v Africe – Brandt ji miluje. A teď se zbláznil do jezera Natron. Nafotil zde spoustu zvířat ležících u břehu, která sem spadla a zemřela v jeho zásaditých leptajících vodách.
Fotograf pak těla, která jsou působením zásadité vody vlastně úplně zkamenělá, naaranžoval na správně působící místa – jednu z fotek, které tak vznikly, vidíte na úvodní fotce článku...