Mongolové a Kazaši v kosmu. Deset zemí, které se snaží proniknout do vesmíru
Agenturu NASA a evropskou ESA zná asi každý. Ale asi jste netušili, že vlastní kosmické agentury mají i Litva, Srí Lanka nebo Mongolsko.
Kosmický výzkum už dávno není jen záležitostí několika málo zemí. Bývalý elitní klub se dnes rozšířil na několik desítek zemí, často i takových, do nichž byste to vůbec neřekli. Mají různé zájmy, a přestože se zdá, že nic nemohou dokázat, ve skutečnosti má jejich výzkum docela význam.
Litva
První litevský kosmonaut se dostal do vesmíru už roku 1969 v rámci sovětské mise Sojuz. Alexej Jelisejev-Kuraitis se stal národním hrdinou, jeho slávu překonal až další litevský dobyvatel vesmíru Rimastas Stankevičius. Ten proslul především okamžikem své smrti: na letecké show selhal jeho Su-27 motor. Pilot místo aby vyskočil a zachránil si život, řídil do poslední chvíle letoun směrem, kde explodující stíhačka nikomu neublížila.
V poslední době litevský vesmírný výzkum začal intenzivně spolupracovat s NASA. Podle americké vesmírné agentury tam za posledních 10 let pracovalo nejméně několik stovek expertů z této bývalé sovětské republiky.
Bangladéš
Do Bangladéše byste asi neřekli, že má úspěšnou vesmírnou agenturu, ale je to tak. Její webové stránky jsou sice poněkud zastaralé a trošku komické, ale samotný výzkum má docela úspěch. Jeho hlavním smyslem je monitoring katastrof, především povodní, které Bangladéš ohrožují nejvíc.
Výzkum ve spolupráci se zahraničními společnostmi také směřuje k popisu přírodního bohatství a nových nalezišť vzácných kovů, ropy a podobně.
Srí Lanka
Roku 2015 dostane Srí Lanka do vesmíru svou první geostacionární družici. Nemá na to sice vlastní družice, ale o to lépe funguje spolupráce s Čínou. Právě Čína nyní hraje ve vesmírném výzkumu malých zemí obrovskou roli. Pomáhá jim s vlastními družicemi, zásobuje je vědci i financemi.
Experti dokonce mluví o tzv. vesmírné diplomacii. Pro řadu zemí a jejich čelné politiky je vlastní družice nebo vesmírný program natolik prestižní záležitost, že rádi zaplatí Číně nějaké ty miliony, případně jí přihrají zajímavé zakázky…
Turecko
Nejsilnější země Blízkého východu se o vesmírný program musí zajímat. Už jen z důvodů prestiže, ale samozřejmě také proto, aby na tom Turecko vydělalo. Turci dostali do vesmíru už několik satelitů Göktürk – zatím s pomocí Číny. Jejich účel je jednoznačný: monitoring nebezpečných oblastí pro vojenské účely.
Vloni se Turecko rozhodlo, že se stane i největším dobyvatelem vesmíru v regionu a chce proto vybudovat vlastní kosmodrom.
Mongolové
Mongolsko má vlastní vesmírnou agenturu – věřili byste tomu? Země pastevců úspěšně spolupracuje s USA, Ruskem i Čínou, je v tom rozkročená podobně jako její zahraniční politika. A na co vlastně Mongolsko potřebuje satelity?
Příčina je podobná jako u Bangladéše, také Mongolové potřebují včasná varování před přírodními katastrofami a kvůli zahraničním investorům chtějí znát pořádně své přírodní bohatství. V případě Mongolska jsou největším bezpečnostním rizikem dobře odhalitelným z kosmu obrovské stepní požáry.
Ázerbajdžán
Horší webové stránky než má ázerbajžánský vesmírný program asi nenajdete. Schválně, přesvědčte se sami. To ale neznamená, že by podobně amatérský byl i ázebajdžánský vesmírný program; opak je pravdou. Vlastní vesmírnou agenturu má země už od roku 1975. Jejím hlavním úkolem je „výzkum spektrometrických a radiačních vlastností svého území“. Jednodušeně řečeno – má zjistit, co cenného se v Ázerbajdžánu nachází.
Kazachstán
O Kazachstánu se u nás moc nemluví, je to ale škoda, protože tato země bude díky svému přírodnímu bohatství hrát ve světě čím dál větší roli. Má obrovské zásoby ropy a zemního plynu a tím pádem také dolary na rozhazování.
A proto v zemi vznikla i vesmírná agentura, jejím ředitelem je Tokhtar Aubakirov. Sice to zní jako z Borata, ale tento muž se už podíval osobně do vesmíru – jde o prvního kosmonauta Kazachstánu.
Severní Korea
Od roku 2012 má Severní Korea na oběžné dráze vlastní satelit – pozorovací družici Kwangmyŏngsŏng-3. Účel severokorejského vesmírného programu je jednoznačný: lépe se připravit na budoucí válku se svým jižním sousedem a především arciďáblem Spojenými státy.
Japonsko
Japonci jsou ve vesmíru velmi činní a stejně úspěšní. Roku 2005 se Japoncům podařilo přistát s dálkově ovládanou raketou Peregrine Falcon na asteroidu 25143 Itokawa. Tam robot odebral vzorky a s nimi se vrátil zpět na Zemi.
I plány do budoucnosti mají Japonci velmi ambiciózní. Jedním z nich je cesta k Jupiteru a ten druhý zní ještě lépe: vybudovat na Měsíci trvale obývanou kolonii. Bohužel stejný záměr mají i největší konkurenti Japonska – Číňané…
Řecko
Přestože je Řecko už pár let na hranici ekonomického krachu, má vlastní kosmickou agenturu s pořádně pompézním jménem. Jmenuje se Istitute for Astronomy, Astrophysics, Space Applications and Remote Sensing neboli IAASARS a zaměstnává několik desítek vědců, kteří se věnují výzkumu a popularizaci astronomie.