Místa na Zemi, kde zažijete Mars – část II.
Žádné místo na naší planetě se nehostinným podmínkám na Marsu dokonale rovnat nemůže. Existuje však několik výzkumných stanic, které se svými podmínkami extrémnímu Marsu alespoň přibližují. Tato místa dokážou budoucí průzkumníky na jejich přetěžký úkol částečně předpřipravit.
„Mokrý Mars“ – Florida, USA
Na Marsu působí oproti Zemi pouze 62procentní gravitační síla, přičemž tamní vzduch není, s ohledem na své složení, pro lidské bytosti dýchatelný. Po povrchu rudé planety se tak bude astronomům vcelku obtížně pohybovat, vlivem čehož mohou vzniknout určitá rizika. Aby se možné problémy eliminovaly ještě před samotnou misí, byla několik kilometrů od pobřeží Floridy v roce 2001 zbudována základna Aquarius Reef. Ta se od všech ostatních podstatně liší, protože jednotlivé mise probíhají na mořském dně v hloubce 19 metrů mezi korálovými útesy. Obyvatelům podvodní laboratoře se říká aquanauti, protože pod vodní hladinou tráví déle než 24 hodin v kuse.
Aquarius Reef spadá pod NASA Extreme Environment Mission Operations (NEEMO), přičemž tréninkové mise většinou trvají po dobu tři týdnů. V červenci uplynulého roku proběhla v pořadí již 21. zkouška, během níž posádka testovala zařízení uvnitř stanoviště a simulovala průzkum na mořském dně. Nabyté zkušenosti a poznatky tak mohou být neocenitelným zdrojem budoucích misí nejen na Marsu.
Budou první průzkumníci Marsu žít v domech z ledu?
Voda je základ života. Posledními výzkumy se ukázalo, že se v hojném množství nenachází pouze na naší planetě (prozatím), ale také na Marsu. Výzkumný tým z Texaské univerzity se ke konci roku 2016 pochlubil nálezem obrovských vodních zásob, jejichž množství je odhadováno na více než 5 milionu kubických kilometrů. Ohromná zásobárna vody se nachází v oblasti Utopia Planitia pod vrstvou sypkého povrchového materiálu, který pokrývá skalnatý povrch. Dlouhou dobu si odborníci lámali hlavu nad tím, kde budou první dobrodruzi přebývat. Jelikož si ani experti nevěděli rady, byla v roce 2015 pořádána soutěž za účelem vyřešení této záležitosti. Vítězem se stalo „jednoduché“ a efektní řešení – domy z ledu.
Jednou z největších obav lidských misí na Marsu je problém s ochranou kosmonautů před škodlivým zářením. Právě zmrzlý led představuje dokonalou bariéru proti galaktickým kosmickým paprskům, které jsou jednou z hlavních hrozeb pro lidské zdraví z hlediska dlouhotrvajících misí. Čistá zmrzlá voda, které je na Marsu dostatek a je snáze dostupná, bude tak sloužit jako hlavní materiál pro konstrukci budov. Významnou roli sehraje také 3D tisk, který se bude na celé konstrukci podílet. Díky transparentnosti použitých materiálů se tak budou obyvatelé cítit jako doma, počítáno je dokonce i s výhledem na krajinu.
Původní návrhy totiž hovořily o vyhloubení jeskyní, jejichž interiér by byl temný a na psychické stránce svých obyvatel by určitě nijak nepřidal. Současný design ledového domu naopak počítá s příjemným prostředím určeným až pro čtyři obyvatele, ve kterém budou moci využívat prostornou ložnici, kuchyni, pracovní plochu a relaxační místnost. Pokud skutečně dojde k realizaci a použití ledu k výstavbě domů, ušetří se ohromné množství finančních prostředků, které jsou logicky spojeny s přepravou stavebního materiálu ze Země na Mars.
Text: Petr Smejkal