25. února 2013 06:00

Merkur překvapil. Vypadá jinak, než si myslíte

Maličkatá planeta Merkur vypadá skoro jako náš Měsíc. Tedy alespoň na první pohled...

Americká sonda Messenger pořídila nové záběry Merkuru - zaměřila se tentokrát na jeho chemické, minerální a geologické složení. Výsledkem je tato fotografie.

Fotografie je samozřejmě upravená - stejným způsobem se upravují skor všechny snímky NASA. Jsou na ní zdůrazněna místa s odlišným chemickým složením - například oranžová místa jsou výsledkem sopečné činnosti. Nejvýraznější je oblast Caloris, kterou můžete vidět v horní části snímku.

Sonda Messenger je vůbec první družice, která pozoruje Merkur takhle zblízka. Díky rychlé rotaci planety kolem Slunce bylo už jen přiblížení extrémně obtížné. Podívejte se, jak to vypadalo:

"Je to prapodivná planeta," komentoval snímek fyzik David Blewett z the Applied Physics Laboratory. Merkur je nejmenší planetou naší Sluneční soustavy - a to od té doby, co byl Pluto ze seznamu před nedávnem vyřazen. Merkur je výjimečný tím, že má stejně jako Země magnetické pole - na rozdíl od Marsu a Venuše. Díky své poloze v těsné blízkosti Slunce je Merkur velice těžký. Jak to souvisí?

Vznik Merkuru probíhal velmi odlišně od ostatních planet. Když Slunce vznikalo, odsouvalo lehčí plyn a prach na okraj systému - a ty těžší zůstaly v jeho blízkosti. Merkur je proto vytvořený z mnoha těžších prvků, především ze železa. V podstatě jde o obrovskou kouli železa s tenkou křemíkovou slupkou. Jádro planety tvoří 75 procent celé planety!

To je ona - sonda Messenger v plné své kráse:

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom