NASA zveřejnila úchvatnou panoramatickou fotografii a první zvukovou nahrávku Marsu
Díky novým materiálům NASA si můžete prohlédnout povrch Marsu ve vysokém rozlišení i v headsetu virtuální reality a zaposlouchat se do větru, který se prohání po rudé planetě.
NASA zveřejnila novou panoramatickou fotografii Marsu, kterou na povrchu rudé planety pořídil rover Perseverance. Pro úchvatný záběr vyjelo vozítko na vyhlídku Van Zyl a operátoři na Zemi fotili jeden snímek za druhým. Celou kompozici sestavili z bezmála tisícovky obrázků, které zachytili pomocí aparátu Mastcam-Z v období mezi 15. a 26. dubnem 2021. V dálce mohou všímaví pozorovatelé spatřit dron Ingenuity, případně i několik trosek, které po sobě na místě dopadu zanechala kapsle nesoucí zmiňovaného vozítko.
Rover přistál na Marsu 18. února a NASA s ním aktivně pracuje. Jeden z přístrojů na palubě vozítka, MOXIE, uspěl v kritickém testu a z husté atmosféry Marsu, která je bohatá na oxid uhličitý, extrahoval asi pět gramů kyslíku. Vedle toho pořídilo vozítko první zvukový záznam z povrchu planety, který nyní NASA připomíná v souvislosti s popisovanou fotografií.
K ní je ještě nutné doplnit, že nebe bylo rekonstruováno dle dostupných fotografií a dodáno až při vytváření trojrozměrného panoramatu, mělo by však plně odpovídat tomu, co byste sami na Marsu viděli. Podívanou si můžete ještě zlepšit, pokud vlastníte některý z headsetů pro virtuální realitu, případně alespoň tomuto zařízení podobný držák pro mobilní telefon. V kombinaci se zvukem můžete být na chvíli přímo na Marsu a nechat se pohltit bezútěšnou atmosférou.
Mezitím bude Perseverance i zmiňovaný dron Ingenuity pátrat po dalších zajímavostech, včetně stop života. Zajímavé je, že se tak bude dít kolem kráteru pojmenovaného Jezero. Název byl vybrán po odhalení v roce 2007 na počest stejnojmenného města v Bosně a Hercegovině s odkazem na význam ve slovanské jazykové větvi. V kráteru se totiž jezero původně opravdu mělo nacházet.