Můžou se astronauti ve vesmíru zabít kyanidovou kapslí? Tuto šanci zatím dostal jen jeden
Úvaha, že astronauti NASA musejí mít k dispozici pilulky s kyanidem pro případ bezvýchodné situace ve vesmíru, je populární mýtus. Ačkoliv se tato představa často objevuje v diskuzích a literatuře, realita je, jak už to tak bývá, mnohem střízlivější – americká vesmírná agentura takové řešení nikdy nevyužívala. Historie ale zároveň zná jeden případ, kdy byl kosmonaut skutečně vybaven smrtící pilulkou, a na něj se také podíváme.
Téma kyanidových kapslí se stalo předmětem diskuzí například na Redditu, kde uživatelé spekulovali, zda mají astronauti řešení pro případy fatálního selhání podpory života, například nedostatku kyslíku nebo vody, nebo pokud by nemohlo dojít k návratu na Zemi. Podle Jima Lovella, velitele mise Apollo 13, však NASA nikdy takové pilulky nevydávala. „Lidé se mě často ptají: ‚Měli jste s sebou sebevražednou pilulku?‘ Neměli. Nebylo to nutné. Stačilo by otevřít malý ventilační kohout na lodi a bylo by po všem,“ vysvětlil Lovell pro Air & Space Magazine.
Do posledního dechu
Navzdory mýtu, který se možná rozšířil díky filmu a knize Kontakt spisovatele Carla Sagana, jsou astronauti NASA vycvičeni tak, aby až do poslední chvíle hledali řešení problému. Lovell popsal, že pokud by se Apollo 13 dostalo mimo oběžnou dráhu Země a ocitlo se na trajektorii kolem Slunce, posádka by pravděpodobně nejprve vyčerpala všechny možnosti a pokračovala ve sběru dat. Až poté by čelila nevyhnutelnému konci, například otevřením zmiňovaného kohoutu.
Kosmonaut s pilulkou
Jak už jsme ale uvedli výše, historie nabízí skutečný příběh, kdy byl kosmonaut opravdu vybaven pilulkou pro případ, že by se jeho mise zvrtla. Alexej Leonov, který se 18. března 1965 jako první člověk vydal na vesmírnou procházku, přiznal, že mu byla před misí Voschod 2 vydána pilulka na bázi jedu.
Leonovova mise byla historickým milníkem, ale rozhodně ne bez rizik. Jeho skafandr se během výstupu do volného vesmíru nafoukl, což znesnadnilo pohyb, a kosmonaut nemohl dosáhnout na některé ovládací prvky. Po návratu do lodi se dokonce musel vystavit riziku dekompresní nemoci snížením tlaku ve skafandru, aby se mohl v úzkém prostoru vůbec pohybovat. „Měl jsem pilulku, kterou jsem mohl spolknout, kdybych se nedokázal vrátit na palubu. Pokud by velitel lodě Běljajev neměl jinou možnost, musel by mě nechat na oběžné dráze,“ přiznal Leonov v knize Walking to Olympus spisovatelů Davida S. F. Portreeho a Roberta C. Treviña.
Smrt ve vesmíru: Snadná, ale ne nutná
Ani NASA, ani Roskosmos však obecně nepočítají s tím, že by astronauti měli být vybaveni sebevražednými prostředky. Vesmír samotný totiž nabízí jednoduché způsoby, jak ukončit život – od otevření lodi až po odpojení přístrojů na podporu života. Příběh Alexeje Leonova tak zůstává ojedinělým, stejně jako byla tehdy jeho odvaha, s níž se vydal prozkoumat prostor, který nás obklopuje.
Zdroj: Air & Space Magazine, Walking to Olympus
Video, které jste mohli minout: Vědci poslali do vesmíru zprávu a dostali odpověď. Tajemný obrazec ale vyvolává pochyby