Kometa ISON je mrtvá. Co ji zničilo? ptá se NASA
NASA: Kometa ISON při letu kolem Slunce zanikla.
Kometa ISON nepřežila listopadový let kolem Slunce.
Zprvu se zdálo, že let překonala, i když s těžkými ztrátami, ale astronomové jsou si nyní jistí zánikem tohoto prastarého vesmírného tělesa, které vzbuzovalo ohromnou zvědavost vědců. S odvoláním na představitele NASA to uvedly agentury AFP a Reuters.
ISON byl velkým kusem ledu a skály, který se nejvíce přiblížil ke Slunci ve čtvrtek, a to na vzdálenost 1,17 milionu kilometrů. V tu chvíli byla kometa vystavena teplotě kolem 2700 stupňů Celsia a ztrácela každou vteřinu ze svého objemu tři miliony tun, upřesnila AFP.
"I když přesný okamžik zániku komety ISON je nejistý, zdá se zřejmé, že zanikla. Kometu zničilo silné záření a gravitace Slunce. Většina ledu, který držel pohromadě části jejího jádra, roztála. Vše, co z komety zbylo, je mrak trosek bez jádra," citovala agentura vědce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Alexe Younga. Stejně se podle Reuters vyjádřil astronom NASA Tony Phillips.
Kometa ISON mobilizovala světovou astronomickou obec hned od 21. září 2012, kdy ji objevili ruští vědci, protože pochází z počátků naší sluneční soustavy před 4,5 miliardou let. "Je to relikvie vytváření sluneční soustavy," prohlásil loni americký vědec Carey Lisse. Zdůraznil, že planety se vytvářely pomocí komet, které přinášely hlavně vodu, což vysvětluje velký význam těchto vesmírných těles.
ČTK