Kdy vznikl vesmír? Podle nové studie nikdy!
Je divnější představa vesmíru konečného nebo nekonečného?
Obecně uznávané fyzikální teorie vycházející z teorie relativity, tvrdí, že vesmír je starý asi 13,8 miliard let. Na počátku měl být celý v jediném bodě, tzv. singularitě, z níž pak velkým třeskem vesmír expandoval do dnešní podoby.
Jedním z největších problémů teorie relativity je, že sice přesně ví, jak vypadal vesmír těsně po Velkém třesku – ale není schopná říct nic o tom, co bylo před singularitou. „Singularita je největší slabinou obecné teorie relativity, protože zákony fyziky v ní prostě nefungují,“ popsal problém pro server Phys.org fyzik Ahmed Farag Ali.
Právě tento vědec společně s týmem astrofyziků na kanadské University of Lethbridge přišel s pokusem o řešení. V odborném časopise Physics Letters B naznačili, že vesmír tu vlastně může být odjakživa. Pořád. Věčně…
Nic nového, ale...
Ano, tato myšlenka rozhodně není nová – objevila se ve fyzice už vícekrát. Ale tentokrát je opřená o nové vědecké argumenty. Její autoři vycházejí z práce Davida Bohma, který se tímto fenoménem začal zabývat už před 60 lety. Spojili některé myšlenky obecné teorie relativity s postuláty kvantové teorie, takže jim vyšly některé opravdu zajímavé výsledky.
V tomto modelu neexistuje žádná počáteční singularity, a dokonce to ani nevypadá, že by měl vesmír skončit opakem Velkého třesku. Navíc se dokáže obejít bez problematické temné hmoty, která straší fyziky i astronomy na každém kroku.
Vesmír má v představě této teorie podobu kvantového pole. To je zřejmě tvořené gravitony, hypotetickými částicemi, které mají na svědomí gravitační sílu. Pokud existují (nemáme o tom zatím žádný důkaz), hrají klíčovou roli v teorii kvantové gravitace.
Tento model se ukázal být tak zajímavým a funkčním, že mu fyzici hodlají věnovat pozornost i nadále. Samozřejmě není to jediná ani vyčerpávající odpověď na otázky původu a konce vesmíru – jde však o důležitý kamínek do mozaiky poznání…
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: