Kde se vzaly modrooké blondýny? Stopy vedou nečekaně do Afghánistánu
Blondýna s modrýma očima, půvabný objekt nejedné fantazie. Své o tom ví filmoví tvůrci v klasickém i erotickém průmyslu. Kde se ale modré oči vlastně vzaly?
Podle evoluční teorie sledující vývoj lidského rodu jsme přišli do Evropy poněkud komplikovanou trasou z afrických savan. Tam by byly světlé oči nevýhodou, neboť by byly vystaveny většímu riziku poškození z ostrého afrického slunečního svitu.
Dánský genetik Hans Eiberg přišel s teorií modrooké mutace už roku 2008. Podle něj k ní došlo vlivem mutace v jedné části lidského genomu. „Původně jsme měli všichni hnědou barvu očí. Modrá barva se rozšířila z oblasti kolem Černého moře, možná až z dnešního Afghánistánu," tvrdil tehdy Eiberg, který zkoumal modré oči u takových národností, jako jsou například Turci, Skandinávci či Indové. Svým výzkumem potvrdil, že tu část genetického kódu, jež je odpovědná za barvu očí, mají všichni modroocí stejnou, zatímco u hnědookých se DNA v dané části řetězce nukleové kyseliny liší.
Je to tak!
Nyní se jeho teorie definitivně potvrdila. Ne, nenašla se kostra se zachovalými očními bulvami – fotografie takového nálezu by se bezesporu dostala na přední stránky nejen světového tisku. K její slávě přispělo zejména stáří kostí a lokalita. Dva muži, jejichž ostatky byly nalezeny v jeskyni jižního Španělska, žili před sedmi tisíci lety. Datum nálezu dokonale zapadá do odhadu Jeanny Bryner, jež v roce 2008 napsala na serveru www.livesciemce.com: „K mutaci muselo dojít v době před 6000 a 10 000 lety. Do té doby nebylo modrých očí.“
Zmiňovaná dávnověká mutace se odehrála v genu známém jako OCA2. Jeho úkolem je produkce barviva melaninu, díky kterému mají daný barevný odstín nejen oči, ale i kůže a vlasy. „Takovou kombinaci genů dnes v Evropě nenajdeme. Z hlediska genetiky je to určitě Evropan, ale měl mnohem tmavší barvu kůže a současně modré oči,“ objasňuje podrobnosti výzkumu Charles Lalueza-Fox z Institutu evoluční biologie, kde byla pravěká DNA získaná ze zubů podrobena pečlivému zkoumání, jež vyneslo na světlo i další zajímavosti. Muž v dospělosti nesnášel mléko, což je vlastnost, která u pozdějších pastevců začala mizet.
Co je na modrookých tak sexy?
Modrookost táhne. Stačí se podívat do světové filmotéky. Co třeba Mickovy modré oči (Mickey Blue Eyes, 1999), Modrooká Polly (Polly Blue Eyes, 2005), kde hlavní hrdinka je hnědoočka, či Modré oči (Blue Eyes, 2007). O modrých očích zpíval Elton John a nejnověji i indický rapper Honey Singh. O české klasice Holka modrooká se ani není potřeba zmiňovat. Po modrých očích spolu s bílou kůží touží nejedna Asiatka. Joanna Rowe, emeritní profesorka z University of Louisville v Kentucky citovaná v britském Daily Mail naznačuje, že barva očí může souviset se studijními výsledky. Pokud by modroocí mužové a ženy byli pro druhé pohlaví atraktivnější, měla by mutace další budoucnost zajištěnu. Ostatně Příběhy kocoura Modroočka mají ve své literární i filmové podobě zajištěný úspěch už po několik desetiletí.
Text Topi Pigula, foto Kateřina Kropáčová