Děsivá fotka Jupiteru baví internet. Gigantická planeta se chystá na Halloween
Vesmírná sonda Juno zachytila při blízkém průletu krátce před Halloweenem na povrchu Jupiteru ďábelskou tvář, s níž by mohl plynný obr hravě vyhrát jakoukoliv soutěž o nejlepší halloweenskou masku.
Morbidně vyhlížející obličej sonda NASA vyfotografovala na severní polokouli Jupiteru v oblasti zvané Jet N1. Snímek zachycuje vířící mraky a prudké bouře, které v atmosféře planety vymodelovaly útvar připomínající děsivou protáhlou tvář, jež se zdánlivě vynořuje z temnoty.
OK. I like it. Picasso!
— NASA (@NASA) October 25, 2023
The #JunoMission captured this view in Jupiter's far north that resembles a Cubist portrait displaying multiple perspectives.
We present the @NASASolarSystem image to you on Oct. 25—what would have been Picasso's 142nd birthday: https://t.co/2WChdpAycc pic.twitter.com/fJkdlb974R
Přečtěte si také: Nestárnoucí konspirace: Kdo to opravuje sondu na Marsu?!
NASA bizarní snímek zveřejnila 25. října s odkazem na dílo Pabla Picassa, který by ten den oslavil narozeniny. Samotná fotografie je výsledkem práce s hrubými daty pořízenými sondou Juno, k nimž má veřejnost přístup online. Podle NASA je autorem „halloweenského“ snímku amatérský badatel Vladimir Tarasov.
Vířící mraky jsou na Jupiteru k vidění běžně díky turbulentnímu meteorologickému ekosystému obří planety. Silné bouře v Jupiterově atmosféře vyvolávají mohutná proudění, jež vytvářejí jak cyklóny rotující ve směru hodinových ručiček, tak anticyklóny otáčející se proti směru hodinových ručiček.
Psychologický jev
Podobné meteorologické útvary často v pozorovatelích vzbuzují dojem, že vidí obličeje nebo jiné povědomé obrazce. Tento psychologický jev se odborně nazývá pareidolie a na zemi se s ním typicky setkáme při rozeznávání tváří, zvířat a jiných objektů ve tvaru oblaků. Za vytváření pareidolií je odpovědný spánkový lalok koncového mozku a jejich vznik s představivostí každého jedince.
Mohlo by vás také zajímat: Kolem Jupitera krouží asteroid, který nepochází ze sluneční soustavy
Dalším známým příkladem pareidolie mimo Zemi je slavná Tvář na Marsu zachycená už v roce 1976 na fotografii ze sondy Viking 1. Přestože odborníci rychle rozpoznali, že jde obrovský skalní útvar připomínající lidskou hlavu, kde stíny vytvářejí iluzi očí, nosu a úst, vyrojilo se ihned množství spekulací o mimozemském původu obrazce.
Zdroj: Space.com, Smithsonian Magazine