To je ona! NASA konečně vyfotila kometu století
NASA zaměřila své objektivy na jednu z nejsilnějších explozí ve vesmíru – a vyfotila při tom kometu ISON, která se blíží k Zemi.
Fotografie vznikla vlastně náhodou – pořídil ji satelit Swift, který se normálně věnuje měření gama záření. Když se ale kometa dostala do zorného úhlu satelitu, vědci ji začali sledovat pořádně. Během dvou měsíců pozorování se o kometě dozvěděli spoustu zajímavých informací.
Podle Dennise Bodewitse, astronoma z University of Maryland, bude kometa ISON vůbec nejjasnější kometou za posledních 50 let. Díky tomu má tento ledový vesmírný poutník obrovský význam i pro vědce. Nabízí jim možnost poznat komety takřka na dotek.
V době, kdy byla tato fotografie pořízena (tedy na konci ledna 2013), byla kometa ISON od Země vzdálená 670 milionů kilometrů, od Slunce dokonce 740 milionů kilometrů. Jasné světlo, jež její přítomnost prozrazuje, pochází z hmoty, kterou kometa odvrhuje. Momentálně je to podle NASA asi 51 000 kilogramů prachu a 60 kilogramů vody za minutu!
ISON -trajektorie
Uvidíme ji?
Kometu ISON objevili ruští astronomové v létě roku 2012. Zemi by se nejvíc měla přiblížit v listopadu 2013. Pokud ji nezničí Slunce (a to je podle posledních zpráv nepravděpodobné), měla by být na obloze výrazně zářivější než Měsíc.
Jedná se o poměrně typickou kometu, tedy kouli ledu a prachu. Do doby, než se kometa přiblíží ke Slunci, je led zmrzlý, a kometa tedy neviditelná. Po přiblížení ke Slunci se ale začíná led rozpouštět a z komety uniká jak prach, tak voda. Tak vzniká ocas komety, který pak můžeme vidět až ze Země.
Jak pozorovat kometu ISON?
Od 1. října by měla být kometa ISON vidět poblíž Marsu. Určitě v té době dostaneme spoustu úžasných obrázků komety z povrchu Marsu, kde teď tvrdě pracují sondy Curiosity a Opportunity. Nejblíž ke Slunci se kometa dostane 28. listopadu, to bude jen 1,2 milionu kilometrů vzdálená. Zemi se kometa dostane takřka na dosah ruky 26. prosince, takže na Vánoce budeme mít opravdu úžasnou podívanou.
Na obloze bude totiž ISON možná vidět podobně jasně jako Betlémská hvězda. Vědci si tím ale zatím nejsou jistí – při průletu kolem Slunce může spousta kometární hmoty zmizet. A místo oslnivé podívané pak můžeme na obloze vidět třeba jen nevýraznou tečku… Právě tento scénář předvídá podle serveru Space.com respektovaný amatérský astronom John Bortle: „Kometa ISON se nechová tak, jak jsme doufali. Její zářivost se nezvětšuje, jak se dalo očekávat, ale stagnuje."