Jak vypadá nejpravděpodobněji mimozemský život? Tady je odpověď astrobiologů!
Pokud čekáte nohy, chapadla, brvy nebo choboty, jste na špatné stopě...
Jedním z míst, kde by se podle předpovědí astrobiologů měl najít život, je Titan. Tento Saturnův měsíc sice rozhodně nenabízí příjemné prostředí, ale má hluboká moře. Ta však nejsou plná vody ale metanu. Cokoliv ze Země by zde téměř okamžitě zahynulo. Podle analýzy chemiků ze slavné Cornellovy univerzity by se zde však mohl vyvinout život na bázi metanu.
Jejich práce byla zveřejněna v odborném časopise Science Advances http://advances.sciencemag.org/content/1/1/e1400067. Vědci se zde pouštějí na pole hodně odvážné spekulace – ale v rámci jejich hypotézy to dává překvapivě docela smysl. Život na Titanu by v ničem nepřipomínal život pozemský, byl by založen na zcela jiných principech. Jak by to bylo možné?
Na naší rodné planetě jsou živé buňky chráněné dvojitou vrstvičkou lipidů – ta tvoři rozhraní mezi vnitřkem buňky a nebezpečným okolím. Na Titanu by bylo možné něco podobného, jen by zdejší buňky nemohly mít membránu z lipidů, ale na metanovém základu. Ten je zde jednak přítomen v dostatečném množství a za druhé má nižší teplotu mrznutí než voda.
Existují?
Vědci dali této hypotetické membráně název azotosoma. Ve všech modelech to vypadá, že by fungovala a chovala by se podobně jako lipidová membrána. Byla by však dokonce pevnější a současně pružnější, což by v nehostinných podmínkách na Titanu bylo nutné.
Základním stavebním kamenem této membrány by byl zřejmě akrylonitril (C3H3N), jenž je obsažen v atmosféře měsíce. Teď se vědci pokusí modelovat, jak by se takové buňky chovaly a jakým způsobem by se spojovaly ve větší celky. A jednou, snad ne v daleké budoucnosti, to ověří expedice na Titan, která by se tam měla jednoho dne vydat…
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: