6. května 2025 15:25
Adam Vala

5 nejkrásnějších fotek od Hubbleova vesmírného dalekohledu, jenž krouží nad Zemí už 35 let

Na konci dubna 1990 vypustila NASA do vesmíru dalekohled, který se na dlouhou dobu stal synonymem nástroje, pomocí kterého lidstvo prozkoumává vesmír. Hubbleův vesmírný dalekohled, jak se naše kukátko do vesmíru jmenuje, váží 11 tun a měří přes 13 metrů, pohybuje se ve výšce necelých 600 kilometrů nad povrchem Země a za tři dekády své služby provedl více než 1,6 milionu pozorování. Díky tomu zásobil vědce na Zemi obrovským množstvím fotografií a na ty nejslavnější se v rámci probíhajícího výročí podíváme podrobněji.

K Hubbleovu vesmírnému dalekohledu můžeme přidat spoustu zajímavých statistik nad rámec zmiňovaného počtu pozorování. Pohybuje se rychlostí 28 tisíc kilometrů za hodinu, oběh Země mu proto zabere pouhých 95 minut. Za jeden den to zvládne patnáctkrát a díky tomu, jak dlouho už naší planetu obíhá, urazil celkově přes 8 miliard kilometrů. A pokud bychom se měli vrátit k obrazovému materiálu, který se z „Hubbyho“ odeslal na Zemi, datový objem činí kolem 170 terabajtů dat. Pojďme tedy na ty nejkrásnější a nejvíce uhrančivé úlovky.

1) Sloupy stvoření v Orlí mlhovině

Začněme jedním z nejsilnějších kalibrů, fotografií tzv. Sloupů stvoření v Orlí mlhovině, které se do hledáčku Hubbleova vesmírného dalekohledu a rovněž Vesmírného dalekohledu Jamese Webba dostaly už mnohokrát. Vybíráme nicméně jednu z dřívějších fotografií tohoto 9,5 světelného roku dlouhého exponátu, který byl součástí oslav 15. výročí teleskopu v roce 2005.

2) Spirála ve Velrybě

Další fotka zachycuje spirální galaxii známou jako Messier 77, která se nachází v souhvězdí Velryby. Dřívější snímek pochází z roku 2013, existují ale i novější, konkrétně z roku 2025, které rovněž zahrnují nedávná pozorování Hubbleova dalekohledu provedená pomocí různých filtrů. Pro zkompletování fotografie byly rovněž použity aktualizované techniky zpracování obrazu, které umožňují vidět i tuto galaxii mnohem detailněji.

3) Vesmírná kytara

Ačkoliv je vesmír zdánlivě nekonečný, přesto si některé galaxie neumí udělat dostatek prostoru. Dokazuje to i další snímek, na kterém lze vidět pověstnou vesmírnou kytaru. Tvoří ji dvě galaxie (NGC 3561 A a NGC 3561 B), které splývají do sebe a tvoří celek označovaný jako Arp 105. Díky dlouhému slapovému ohonu hvězd a plynu, který je dlouhý více než 360 tisíc světelných let, však má uskupení pro člověka tvar něčeho úplně jiného.

4) Galaxie jako klobouk?

Přibližně 30 milionů světelných let od Země, přesněji v souhvězdí Panny, se nachází další zajímavá galaxie, kterou Hubbleův vesmírný dalekohled úspěšně vyfotil. Říká se jí galaxie Sombrero, protože vypadá jako ikonický kovbojský klobouk, resp. jeho krempa. Tuto galaxii fotil Hubble v minulosti opakovaně, nejslavnější snímek ale pochází z roku 2003 s mnoha jemnými detaily a hvězdami v pozadí.

5) Továrna na hvězdy

Poslední snímek zachycuje mladou hvězdokupu NGC 346, která je domovem více než 2500 nově vzniklých hvězd. Některé z nich jsou dokonce větší než naše Slunce a na slavné fotografii září namodralým světlem. Součástí hvězdokupy je ale i jiskřivě růžová mlhovina a mnoho tmavých oblaků.

Zdroj: Popular Science, NASA

Video, které jste mohli minout: Unikátní objev odhaluje vojenskou katastrofu Římanů u Vídně. Archeologové jsou nadšení

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom