Galaxie ve tvaru delfína! Kde vzala tak podivný tvar?
Astronomové objevili galaxii s velmi divným tvarem. Proč vypadá, jak vypadá?
Galaxie NGC 2936 samozřejmě delfína ani vzdáleně nepřipomíná – lidskému mozku a oku je to však úplně jedno. Člověk hledá známé tvary ve všem okolo sebe, a tak astronomové připodobnili tuto galaxii k delfínovi. Tedy vlastně ke sviňuše, ale tohoto menšího kytovce zná jen málokdo...
Kde vzala galaxie tak podivný tvar? Dříve vypadala docela "normálně" – šlo o klasickou spirální galaxii, vzhledem podobnou "naší" Mléčné dráze. Jenomže pak se NGC 2936 dostala pod gravitační vliv svého souseda, masivní galaxie NGC 2937. Gravitační působení masivních sil způsobilo změnu jejího tvaru. Dnes astronomové pozorují obě galaxie společně – tento objekt dostal název Arp 142. Většině astronomomů připomíná sviňuchu, jiným ale tučňáka, který si hlídá vajíčko.
A jaký je osud obou galaxií? Ve velmi vzdálené budoucnosti vzdálené několik miliard let se zřejmě spojí do jedné obrovské galaxie a naši prapotomci tak přijdou o nádherný objekt k pozorování...
Proč vidíme v galaxii delfína?
Jak už jsme napsali, existuje prokazatelně lidská inklinace k tomu vidět v nejrůznějších předmětech a jevech lidské tváře nebo nebo jiné známé věci. Tomuto jevu se odborně říká pareidolie. Slovníková definice tohoto fenoménu říká, že jde o psychologický jev, při němž dochází k dotváření vnímaných neurčitých nebo nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy za pomoci fantazie.
Typickým příkladem je rozeznávání tváří, zvířat a jiných objektů ve tvaru oblaků. Kromě těchto vizuálních pareidolií existují také pareidolie akustické, kdy je zvukovému podnětu (zvuky zvířat a předmětů) přisouzeno specifické citoslovce nebo konkrétní význam. Vytváření pareidolií úzce souvisí s představivostí každého jedince. Centrem, které pareidolie vytváří, je spánkový lalok koncového mozku.