14. listopadu 2024 12:20
Adam Vala

Fantastické nové fotky Jupiteru pořídila sonda, která už dávno měla být epicky zničena

NASA zveřejnila nové, doslova dechberoucí snímky Jupiteru, které pořídila sonda Juno během svého 66. obletu největší a nejstarší planety naší sluneční soustavy. Mise Juno, která odstartovala z floridského Cape Canaveralu v srpnu 2011 s cílem dosáhnout Jupiteru v červenci 2016, má za cíl prozkoumat celý planetární systém, tedy nejen planetu jako takovou, ale také prstence a řadu měsíců.

„Jupiter je jako Rosettská deska naší sluneční soustavy,“ říká Scott Bolton, hlavní výzkumník mise ve vyjádření NASA. Juno připodobňuje k vyslanci, který se pokouší rozluštit poselství této planety. Přestože Juno není první misí, která Jupiter zkoumala, je první, která se přiblížila k jeho pólům a objevila masivní cyklóny na obou stranách planety. Zároveň podrobněji mapuje magnetické pole, složení jádra i slavnou „Velkou rudou skvrnu“ – největší bouři v naší sluneční soustavě, která na Jupiteru řádí už po staletí.

Juno odhaluje cyklóny a další nečekané objevy

Zajímavostí je, že původní plán mise počítal s jejím ukončením v roce 2017, kdy měla mít Juno za sebou 33 obletů, po kterých měla vstoupit do Jupiterovy atmosféry a velkolepě zaniknout. Tento krok byl naplánován se snahou vyhnout se jakékoliv možné kolizi s některým z Jupiterových měsíců, především Europou, Ganymedem a Kallistó, jejichž ledové povrchy jsou mimochodem považovány za možné kandidáty pro existenci mimozemského života.

NASA však misi prodloužila nejprve do roku 2021 a později až do září 2025. V této rozšířené fázi bude sonda pokračovat v průzkumu Jupiterových prstenců a měsíců. Navíc se očekává, že do září 2025 absolvuje dalších 42 obletů planety, díky čemuž se lidstvo může dočkat dalších důležitých objevů.

Čtěte také: Vědci nejspíš objevili první měsíc mimo sluneční soustavu. Je plný vybuchujících sopek

Snímky zpracované komunitou vědců-amatérů

Sonda Juno posílá na Zemi surová obrazová data z každého obletu a díky veřejně přístupné platformě mohou data zpracovávat i amatérští nadšenci do vesmíru. Ti pak snímky upravují, aby zvýraznili specifické rysy atmosféry nebo struktury na povrchu Jupiteru. Unikátní přístup přináší záběry, které spojují vědecký význam s uměleckou krásou, a zajišťuje, že se záznamy sondy Juno stanou součástí fascinující galerie naší sluneční soustavy.

Zdroj: NASA, Smithsonian

Video, které jste mohli minout: Unikátní operace ve vesmíru: Robot zvládl chirurgický zákrok. Obrovský pokrok těší vědce

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom