Dny jsou stále delší, protože se Měsíc vzdaluje od Země. Co se stane, až odletí úplně?
Před jednou a půl miliardou let trval den na Zemi necelých 19 hodin. Tehdy to ale z pochopitelných důvodů nikomu nevadilo…
Dny se prodlužují nejen od prosince do června, kdy se blíží slunovrat. Prodlužují se neustále. Důvod je prostý – Měsíc se neustále pomalu vzdaluje od Země, čímž se zpomaluje zemská rotace. Den se tak prodlužuje každým rokem o 1/75 000 vteřiny.
To na první pohled není nijak závratná rychlost, jinak to ale vypadá v perspektivě geologických dějin Země. Vědci kombinací astronomické teorie a geochemických stop nalezených v horninách starých 1,4 miliardy let zjistili, že tehdy trval den na Zemi 18 hodin a 41 minut.
Měsíc - souputník Země Zdroj: NASA
Měsíc se za tu dobu vzdálil od Země o celých 44 000 km a dnes obíhá ve vzdálenosti 384 400 km.
A co kdyby Měsíc zmizel úplně?
Asi vás napadne, co by se stalo, kdyby Měsíc zmizel úplně? Pokud by k tomu došlo v jednom okamžiku, mají vědci jasno – nastala by série vážných katastrof.
Tsunami by zničily pobřežní oblasti po celém světě, protože by gravitační síla Slunce začala přitahovat vodu v oceánech. Mořské proudy by změnily svůj směr, tím by se změnilo i počasí a to by způsobilo neúrodu. Nakonec by nastaly změny v náklonu Země, takže by se z pólů staly tropické džungle a na rovníku by zavládl mráz. Objevily by se nové druhy, zatímco některé současné by vyhynuly. Kdyby zmizel Měsíc, Zemi byste zcela jistě nepoznali...
Tip na dokument o Měsíci
Měsíc je rozhodně jedním z nejzáhadnějších objektů Sluneční soustavy – proč je tak velký, proč vypadá tak zvláštně a proč je jeho přivrácená strana tak odlišná od té odvrácené? Dokument Obnažený vesmír věnovaný Měsíci můžete vidět ve čtvrte ve 13.35 na Prima ZOOM.