8. června 2020 14:00

Dny jsou stále delší, protože se Měsíc vzdaluje od Země. Co se stane, až odletí úplně?

Před jednou a půl miliardou let trval den na Zemi necelých 19 hodin. Tehdy to ale z pochopitelných důvodů nikomu nevadilo…

Dny se prodlužují nejen od prosince do června, kdy se blíží slunovrat. Prodlužují se neustále. Důvod je prostý – Měsíc se neustále pomalu vzdaluje od Země, čímž se zpomaluje zemská rotace. Den se tak prodlužuje každým rokem o 1/75 000 vteřiny.

To na první pohled není nijak závratná rychlost, jinak to ale vypadá v perspektivě geologických dějin Země. Vědci kombinací astronomické teorie a geochemických stop nalezených v horninách starých 1,4 miliardy let zjistili, že tehdy trval den na Zemi 18 hodin a 41 minut.

Měsíc se za tu dobu vzdálil od Země o celých 44 000 km a dnes obíhá ve vzdálenosti 384 400 km.

A co kdyby Měsíc zmizel úplně?

Asi vás napadne, co by se stalo, kdyby Měsíc zmizel úplně? Pokud by k tomu došlo v jednom okamžiku, mají vědci jasno – nastala by série vážných katastrof.

Tsunami by zničily pobřežní oblasti po celém světě, protože by gravitační síla Slunce začala přitahovat vodu v oceánech. Mořské proudy by změnily svůj směr, tím by se změnilo i počasí a to by způsobilo neúrodu. Nakonec by nastaly změny v náklonu Země, takže by se z pólů staly tropické džungle a na rovníku by zavládl mráz. Objevily by se nové druhy, zatímco některé současné by vyhynuly. Kdyby zmizel Měsíc, Zemi byste zcela jistě nepoznali...

Tip na dokument o Měsíci

Měsíc je rozhodně jedním z nejzáhadnějších objektů Sluneční soustavy – proč je tak velký, proč vypadá tak zvláštně a proč je jeho přivrácená strana tak odlišná od té odvrácené? Dokument Obnažený vesmír věnovaný Měsíci můžete vidět ve čtvrte ve 13.35 na Prima ZOOM.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom