Co sežralo hvězdy? Astronomové našli oblast absolutní vesmírné temnoty
Vesmír je temné místo - ale některé jeho části jsou ještě temnější...
Vesmírná agentura ESA zveřejnila nové snímky podivné oblasti LDN 483 – neboli Lyndovy temné mlhoviny. V místě, kde by měly být hvězdy, je však jen tma…
„Zdá se, že v oblasti úplně chybí hvězdy,“ píše ESA v tiskové zprávě. „Není to však prázdnota, naopak, toto místo je zcela zaplněné prachem a plynem.“
Existuje zde dostatek prachu na to, aby úplně zakryl hvězdy a jejich světlo za ním.
Intuitivně asi každého napadne, že se zde nic neděje, opak je ale pravdou. Právě taková pole jsou místem, kde se rodí hvězdy – pro vesmír jde tedy o něco (lidskými měřítky) pozitivního. Astronomové zde opravdu tyto zárodky hvězd odhalili; jsou skryté v mlhovině jako lidské dítě v děloze… V tomto stadiu jsou proto-hvězdy velmi studené (mají asi mínus 250 stupňů Celsia) a jde vlastně jen o kouli plynu, která se začíná formovat pod vlivem gravitačních sil. Zajímavější to začne být o pár tisíc let později…
V tomto zárodečném stádiu totiž proto-hvězda opravdu vydrží jen takto krátkou dobu – pak se začne zvětšovat, oteplovat a stává se především výrazně hustější. Teprve po několika milionech let začne být tak žhavá, že se stane viditelná pomocí pouhého lidského oka. Každopádně oblast za touto mlhovinou je pro nás zřejmě navždy neviditelná. Rodící se hvězdy totiž svou září přesvítí ty za nimi…
Fotografii pořídil přístroj nazvaný Wide Field Imager, který je umístěný na observatoři La Silla v Chille. Mlhovina leží 700 světelných let od Země, najdete ji v souhvězdí Hada.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: