Člověk pochází z krysy, tvrdí vědci
Zejména kreacionisté budou mít problém s novým objevem amerických genetiků: lidé podle něj pocházejí z tvora podobného kryse.
Šest let trvala studie, která měla na základě anatomie najít společného předka všech současných savců. Teď ho konečně známe: šlo o 20 deka těžké zvíře podobné dnešní kryse.
Vědci ho pojmenovali protungulatum donnae – doposud ho pokládali za tak nevýznamné, že ani nepotřebovalo jméno. Tvoreček žil před 66 miliony lety a byl předchůdcem asi 5400 dnes žijících druhů savců – od rejsků přes velryby a slony až po člověka.
Podle vedoucí výzkumu, americké paleontoložky Maureen A. O’Learyové první předchůdce tohoto tvora poprvé po Zemi chodil asi 300 000 let poté, co došlo k obrovské katastrofě, která vyhladila dinosaury. Pak trvalo jen necelé dva miliony let, než malí savci ovládli Zemi – na rozdíl od dinosaurů dokázali ve změněném světě přežít.
Dinosauří kanibalové: hlad před 70 miliony lety
Za všechno může asteroid
A 36 milionů let nato už žil protungulatum donnae, předchůdce lidí. Přestože už v době vlády dinosaurů prokazatelně žilo na Zemi několik druhů savců, vědcům se u jejich pozůstatků nepodařilo najít shodné znaky s dnešními savci.
Vědci zkombinovali výzkum fosilií a genetického materiálu – jde tedy o vůbec nejpodrobnější analýzu pravěkých savců. Základním prvkem, který ukázal na blízkost mezi námi a protungatulem, je jeho děloha. Právě ona má shodné znaky s dělohami součaných savců (a tedy i lidí) – s nadsázkou by se tak dalo říci, že prvním člověkem nebyl Adam ale Eva.
Pravěká letiště. Největší pterosauři odlétali ze startovacích ranvejí
Vědci k tomuto výzkum využili úplně novou databázi nazvanou MorphoBank. Ta umožňuje porovnávat živočišné druhy na základě mnoha různých faktorů – podle celkem 4500 znaků. Poprvé v dějinách tedy mají biologové systém, který vnímá zvířata jako celek, který vzniká z tisíců detailů.