29. ledna 2025 17:05
Adam Vala

Čína má odvážný plán, jak získat energii pro celou Zemi. Stačí dostat do vesmíru gigantickou stavbu

Čína představila ambiciózní projekt, který by mohl znamenat revoluci v získávání energie – vesmírnou solární elektrárnu. Tento projekt, přirovnávaný ke gigantické přehradě Tři soutěsky, ovšem ve výšce 36 000 kilometrů nad Zemí, slibuje energetické výnosy, které by mohly uspokojit globální poptávku po energii a zároveň výrazně snížit závislost na fosilních palivech.

Získávání solární energie na oběžné dráze má hned několik výhod. Na rozdíl od pozemských solárních panelů nejsou ty vesmírné ovlivněny ani střídáním dne a noci, ani atmosférickými podmínkami, které odrážejí nebo pohlcují část slunečního záření. Stanice by mohla obíhat Zemi a nepřetržitě sbírat energii přímo z naší hvězdy.

Technologické výzvy

Energie by pak byla přenášena na Zemi prostřednictvím vysokofrekvenčních rádiových vln na pozemní přijímače. To eliminuje potřebu složitých a patrně nereálných fyzických propojení prostřednictvím kabelů či vláken. „Ano, pracujeme na tomto projektu. Je to stejně významné, jako kdybychom se pokoušeli přesunout přehradu Tři soutěsky na geostacionární oběžnou dráhu,“ potvrdil Lung Le-chao, raketový vědec a člen Čínské akademie inženýrství, pro South China Morning Post. Přesto ale realizace projektu rozhodně není samozřejmostí.

Jednou z hlavních výzev je samotné umístění obří solární stanice do vesmíru. Čína plánuje využít novou opětovně použitelnou raketu Long March-9, která je navržena pro přepravu těžkých nákladů a má být schopná také dopravit čínské astronauty na Měsíc. Právě tato raketa by měla vynášet jednotlivé díly elektrárny na oběžnou dráhu, kde by byly postupně sestaveny.

Čtěte také: Unikátní elektrárna je novou nadějí lidstva. Testy překonaly jakákoli očekávání

Další klíčovou otázkou je efektivita přenosu energie zpět na Zemi. I přes to, že už byly provedeny experimenty s přenosem energie z vesmíru na Zemi – například tým z Kalifornského technologického institutu Caltech v roce 2023 dokázal přenést energii v řádu miliwattů – realizace projektu v měřítku, které Čína plánuje, bude vyžadovat významný technologický pokrok.

Obrovský energetický potenciál

Pokud se ale projekt podaří zrealizovat, energetické výnosy by mohly být obrovské. Podle Lunga Le-chaa by orbitální elektrárna během jednoho roku vyprodukovala tolik energie, kolik odpovídá celkové zásobě ropy, kterou je možné vytěžit na celé planetě, čímž by byl rázem zčásti vyřešen problém, který se pojí s využíváním fosilních paliv.

„Tento projekt je neuvěřitelně vzrušující,“ řekl Le-chao. „Představte si, že bychom mohli využít tuto energii k zásobování celých měst nebo průmyslových komplexů, aniž bychom zatěžovali životní prostředí emisemi nebo zvyšovali závislost na fosilních palivech,“ uvádí dál a rýsuje vskutku zářnou budoucnost. Otázkou ale nadále zůstává, zda na něco takového lidstvo technologicky stačí.

Závod o solární energii

Pozitivní ovšem je, že Čína není jedinou zemí, která má zájem o využití solární energie z vesmíru. Island ve spolupráci s britskou společností Space Solar plánuje do roku 2030 spustit menší solární stanici na oběžné dráze, která by měla být schopna zásobovat energií až 3 000 domácností. Do roku 2036 pak chtějí společně vybudovat větší stanici s vyšším výkonem.

Pokud se tedy orbitální solární elektrárny ukážou jako efektivní, mohly by představovat zásadní krok směrem k udržitelnému využívání energie. Technologie slibuje řešení energetické krize, snížení emisí skleníkových plynů a zároveň méně závislosti na geopoliticky nestabilních zdrojích energie, jako je ropa nebo plyn. Zdá se to skoro jako utopie, ale máme ji v podstatě na dosah.

Zdroj: Caltech, The Economic Times

Video, které jste mohli minout: Apollo 11 přistálo s palivem na 20 sekund, záznam letu je plný adrenalinu

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom