15. listopadu 2024 13:45

Čína ukázala svůj nový špičkový letoun páté generace. Podívejte se na konkurenci F-35 v akci

O tom, že Čína jako další země světa zvládla plnohodnotně technologii stealth u bojových letadel, už nikdo nepochybuje. Komunistická velmoc nově představila dvě verze víceúčelových bojových letadel Shenyang J-35, schopných i nasazení na letadlových lodích.

Jde o dvoumotorové stroje vizuálně podobné letounům Lockheed Martin F-35 Lightning II, které bude do své výzbroje zařazovat i české letectvo. O nových letadlech se toho moc neví, protože Čína již tradičně o svých zbrojních programech neinformuje. Obě verze J-35 (námořní) a J-35A (pozemní) ale nejspíš budou o něco menší než další bojový letoun s technologií stealth J-20, který je určen výhradně ke startům z letišť a jichž má čínské letectvo odhadem už kolem 200 kusů.

Přečtěte si také: Nejnebezpečnější ruské stíhačky dostaly vylepšení a jdou rovnou do akce

První dynamickou ukázku J-35A mohli zahraniční pozorovatelé sledovat na aerosalonu v čínském městě Ču-chaj, který se konal v době oslav 75. výročí vzniku Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA). Zatímco námořní verze J-35 zůstala zaparkovaná na zemi, pětiminutový let J-35A byl podle analytiků vzkazem Washingtonu, že čínská letadla se vyrovnají těm americkým. Ukázku můžete vidět tady:

Čínská odpověď na F-35

Čína Shenyang J-35 vyvíjí přinejmenším od roku 2012. Jde o letoun páté generace vybavený prvky snižujícími radarový odraz stroje. Lichoběžníková křídla doplňují dvě svislé ocasní plochy vykloněné směrem ven a vodorovné výškovky. Překryv trysek motorů chybí, což může stealth charakteristiku letadla snižovat.

Mohlo by vás také zajímat: Čínská válečná mašinerie vycenila zuby na Tchaj-wan. Riziko konfliktu roste, ukazuje analýza

Letoun má být schopen nést celkem 8000 kg munice rozložené mezi vnitřní kontejner a šest podvěsů pod křídly. Kontejner obsáhne čtyři pumy o hmotnosti 500 kg a šest střel vzduch-vzduch, dalších šest střel nebo čtyři pumy po 500 kg může nést pod křídly.

Přestože se stroje J-35 jeví jako velmi pokročilé, upozorňují analytici na fakt, že se dostanou do služby nejdříve deset let po nasazení amerických F-35. Vzhledem k rostoucímu napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem a vojenským ambicím severokorejského režimu je ale každý pokrok čínských vojenských technologií bedlivě sledovanou záležitostí.

Zdroj: The Washington Post, Reuters

Video, které jste mohli minout: Ukrajina už má vymodlené letouny F-16. Experti upozornili na problémy, které stíhačky mají

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora