Chce se Rusko ve vesmíru trhnout od USA a Evropy? Mluví se o nové stanici...
Napětí mezi velmocemi se může už brzy projevit také v dobývání vesmíru...
Ruská vesmírná agentura Roskosmos popřela zprávy některých ruských sdělovacích prostředků, že v letech 2017 až 2019 by se na oběžné dráze měly objevit základy nové ruské orbitální stanice. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného představitele Roskosmosu, podle něhož realizace takového projektu není v současné době možná.
"Informace o plánech postavit a vynést na oběžnou dráhu v letech 2017–2019 prvky nové ruské orbitální stanice neodpovídá skutečnosti. V návrhu (ruského vesmírného) programu taková stanice není. To prostě není realizovatelné, ani technicky ani finančně," uvedl zdroj agentury.
List Kommersant napsal, že Roskosmos společně s vědeckými organizacemi rozpracovává návrh rozvoje pilotované kosmonautiky na období do roku 2050 a že tento dokument zahrnuje vynesení vlastní stanice na oběžnou dráhu. Stát by se tak prý mělo v letech 2017 až 2019.
Zdroj Interfaxu z vesmírné agentury ale vysvětlil, že to, co má být podle Kommersantu v uvedeném období do vesmíru vyneseno, jsou součásti ruské části stávající Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Připomněl, že vedoucí činitelé Roskosmosu opakovaně dali najevo, že agentura má zájem o prodloužení využití ISS přinejmenším do roku 2020.
Není to prava. Ale je to pravda...
Poukázal přitom na to, že zdroje vyčleněné na plnění závazků ruské strany v rámci tohoto programu jdou ze státního rozpočtu. Postavení nové, vlastní stanice by vyžadovalo mnohem větší prostředky a "jejich vyčlenění v současné napjaté finanční situaci je málo pravděpodobné".
V této souvislosti citovaný představitel také připomněl problémy provázející víceúčelový laboratorní modul Nauka (Věda), který měl být připojen k ruské části ISS už v roce 2007. "Ale stále je na Zemi. Ani v roce 2014 nebyl vypuštěn. Nové datum je první čtvrtletí 2017," konstatoval.
ČTK