Rok 2024 skončí „Černým měsícem“. Tuhle astronomickou událost jste ještě nikdy neviděli
Jak záhy pochopíte, spatřit takzvaný Černý měsíc opravdu není nic jednoduchého.
Během svého života jste možná už narazili na termín „Modrý úplněk“. Pochopení tohoto termínu je klíčové k tomu, abyste věděli, co se na obloze na Silvestra bude dít. Takzvaný Modrý úplněk není pojmenovaný podle barvy, přestože někdy se Měsíc modrý zdá – třeba po sopečné erupci nebo velkém požáru, když je v atmosféře mnoho prachových částic. Ale to odbočujeme.
A “Black Moon,” the second new moon in a single month, will occur on December 30, 2024. During this phase, the moon aligns with the sun, rendering it invisible from Earth. This event offers darker night skies, enhancing visibility for stargazing and astronomical observations. pic.twitter.com/tO9ea3f5MQ
— Cosmoknowledge (@cosmoknowledge) December 28, 2024
Černý bude doslova
Jako Modrý úplněk se označuje v pořadí třetí úplněk v ročním období, během něhož nastanou úplňky celkem čtyři, anebo, podle novějšího výkladu, v pořadí druhý úplněk v jediném kalendářním měsíci. Obojí je vzácnější, než by se mohlo zdát; třeba během tohoto století lidstvo zažije jen necelých 40 takových událostí.
Černý měsíc se počítá stejně, nejde ale o úplňky, ale o novoluní. Novoluní nebo také nov je fáze Měsíce, během níž se k Zemi kloní pouze neosvětlenou stranou a tím pádem není na obloze vidět. V pořadí třetí novoluní v ročním období, během kterého se odehrají celkem čtyři novoluní, případně druhé novoluní v měsíci, se nazývá Černý měsíc.
V noci z 31. prosince 2024 na 1. ledna 2025 dojde na ten druhý případ – druhé novoluní v měsíci. Lidé ho zažívají zhruba jednou za 30 měsíců, spatřit ho prostým okem je ale z pochopitelných důvodů zcela nemožné, obzvláště během silvestrovské noci, kdy obloha září ohňostroji a světlem oslav příchodu nového roku.
Zdroj: NASA, Space.com, Business Standard.
Video, které jste mohli minout: Smrt dvou keškařů byla noční můrou, zemřeli v malém podzemním tunelu.