Oblohu ovládne vzácný černý Měsíc. Kde a kdy ho můžete sledovat?
Žádný pravověrný astronom sice termín černý Měsíc nepoužívá, ale pokud v jednom kalendářním měsíci můžeme sledovat dva novy, nazývá se ten druhý „černý“. K takovému úkazu dojde i 30. dubna 2022, kdy noc ještě více potemní a na jižní polokouli navíc nastane částečné zatmění Slunce.
To bude možné pozorovat 90 minut před západem Slunce, ovšem jen na jižní polokouli, tedy v oblasti Antarktidy, Jižní Ameriky a Tichého nebo Atlantského oceánu. Naštěstí je pro nadšence z naší hemisféry připraven živý přenos.
První letošní částečné zatmění Slunce na vlastní oči sice neuvidíme, černý Měsíc ale zaboduje i u nás. Díky novu si na podstatně tmavší noční hvězdné obloze právě 30. dubna vychutnáme jiné astronomické úkazy. Za zmínku určitě stojí vzácná konjunkce, tedy zdánlivé přiblížení Jupitera a Venuše, které následuje po unikátním seřazení Jupitera, Venuše, Marsu a Saturnu do jedné přímky.
Legendární novoluní
Černý Měsíc, který se znovu objeví až 23. května 2023, sice není oficiálním astronomickým pojmem, to ale jeho význam nijak nesnižuje. Legendy tvrdí, že je černý Měsíc považován za zvláštní čas, kdy jsou jakékoli rituály, kouzla nebo jiné činnosti považovány za silnější a účinnější. Jak ale na svých stránkách poznamenává Hvězdárna a planetárium Brno, je to samozřejmě nesmysl. Účinné jsou totiž pořád stejně…
ZDROJ: Smithsonian Magazine