Život ve vesmíru vznikl díky nečekanému tělesu. Hvězdy dělají jen část práce
Život z vesmíru (1) – Stvořeni černou dírou
Vznik vesmíru bude nejspíš vždy trochu záhadou, nicméně se vědcům stále daří odhalovat mechanismy, které vedly k jeho současné podobě. Za svou existenci například vděčíme tomu nejméně pravděpodobnému tělesu.
Když hvězda spálí všechno své palivo, nic nebrání jejímu povrchu, aby se zhroutil do jádra. Hvězda se tak zhroutí sama do sebe a mnohonásobně zvýší svou hmotnost natolik, že její gravitace pohltí jakoukoli částici. Nepustí ani částice světla, díky čemuž těleso vnímáme jako černou díru. Záření, které vidíme, pochází z hmoty, jejíž pohyb ve svém okolí urychluje gravitace díry. Právě gravitaci černých děr ale zřejmě vděčíme za život.
Hvězda procházející kolem supermasivní černé díry postupně mění svou barvu více do červena. Tento jev předpovídal už Albert Einstein Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Černá díra Zdroj: iStock
Gravitace černých děr má vliv na celou galaxii Zdroj: iStock
Černé díry mohou být skutečně obří Zdroj: Getty Images
Srážka černých děr Zdroj: iStock
Srážka obřích černých děr nám o fungování galaxie může hodně říct Zdroj: iStock
Obří černé díry najdeme ve středu většiny galaxií Zdroj: iStock
Černé díry nepřestávají fascinovat Zdroj: iStock
Ilustrační fotka černé díry Zdroj: Getty Images
Supernova ničící planetu (ilustrační foto) Zdroj: Getty Images
Mohutná exploze supernovy Zdroj: Getty Images
Supernova Zdroj: iStock
Exploze supernovy Zdroj: Getty Images
Černá díra jako otec života
Lépe řečeno, vděčíme za něj gravitaci supermasivních černých děr, jejichž hmotnost může být řádově milionkrát vyšší, než má naše Slunce. Některé mohou navíc svou velikostí přesahovat naši sluneční soustavu. Jejich gravitace umožnila galaxiím, aby se zformovaly, hmota ve vesmíru je totiž většinou řídká a rozptýlená a sama by těžko držela formu v podobě galaxií. Navíc tito giganti zřejmě hráli zásadní roli při vzniku života ve vesmíru.
Před zhruba 12 miliardami let supernovy vybuchovaly a metaly do prostoru velké množství prvků, jež jsou důležité pro veškerý život. Nerovnoměrně vyhozené prvky pak zamíchaly supermasivní černé díry svými výtrysky a vyslaly je do vzdálenějších koutů vesmíru, díky čemuž se rozšířily.
„Jako se dítě rodí z matčiny dělohy, z matčina těla, tak jsou našimi matkami supernovy a černé díry jsou naši otcové,“ shrnuje celou teorii v pořadu Život z vesmíru na Prima ZOOM astrofyzička Aurora Simionescu. „Potřebujete chemické prvky, které vznikají v supernovách, ale také potřebujete černou veledíru, aby jimi zamíchala,“ dodává Simionescu.