Astronomové nahlédli do nitra největší hvězdy v okolí Země
Nejzářivější a současně nejmasivnější hvězdou v okolí 10 000 světelných let od Země je Eta Carinae. Jde o fascinující obrovskou dvojhvězdu, která zajímá astronomy z celého světa už řadu let.
Minulý týden byla zveřejněna velká studie, pro kterou sbírali astronomové podklady po 11 let. Využily se pro ni údaje z řady astronomických observatoří a teleskopů ve vesmíru. A výsledek je ohromující – kromě spousty důležitých vědeckých údajů také vznikla simulace této dvojhvězdy.
Eta Carinae leží 7500 světelných let od Země v jižní části souhvězdí Lodního kýlu (neboli Carina, odtud její jméno). Skládá se ze dvou masivních hvězd, jejichž dráhy se přibližují přibližně každých 5,5 let. Astronomové zjistili, že ta jasnější z obou hvězd je chladnější a má hmotnost jako 90 našich Sluncí. A je pětmilionkrát jasnější! Druhá, menší hvězda, je jen třicetkrát větší než Slunce, ale i tak ho pořád přesvítí milionkrát!
Během posledních 11 let došlo k setkání obou hvězd třikrát, takže vědci měli dost příležitostí pozorovat ho. Když se k sobě přiblíží nejtěsněji, jsou od sebe pouhých 225 milionů kilometrů – což je v z hlediska vesmírných vzdáleností opravdu jen kousíček.
Astronomové vytvořili model, který ukazuje, jak interakce mezi hvězdami vypadá – zajímavá je zejména interakce solárních větrů, které mezi hvězdami vanou.