Astronaut, který se málem utopil ve vesmíru. Jak se to stalo?
Před týdnem se u ISS stala nečekaná věc: italský astronaut se při vesmírné procházce málem utopil.
Italský astronaut Luca Parmitano vysvětlil v rozhovoru pro NASA, jak je možné, že se něco podobného mohlo stát. Parmitano se zrovna vydal na šestihodinovou vesmírnou procházku, když si všiml, že mu do skafandru a helmy uniká chladicí kapalina. „Bylo to, jako bych měl na hlavě akvárium,“ popsal astronaut.
Zní to sice docela zábavně, ale Parmitanovi šlo o život. Přilba se totiž plnila vodou nečekaně rychle: za pár minut ji měl astronaut už přes uši, nos a ústa. Nic neslyšel a skoro nic ani neviděl – do ISS se musel vrátit poslepu a jen podle paměti. A stihl to jen tak tak; kdyby to trvalo jen o pár minut déle, ve skafandru by se utopil…
Podívejte se, jak to celé probíhalo:
Parmitano je vůbec prvním Italem ve vesmíru, pro Itálii by nebyla dobrá vizitka, kdyby byl současně prvním, kdo tam utonul. Byl oblečený v přetlakovém obleku pro procházky ve vesmíru – takovým oblekům se říká EVA neboli Extra-Vehicular Activity. Pod nimi mají astronauti ještě další vrstvu, která obsahuje chladicí tekutiny, které mají regulovat vnitřní prostředí ve skafandru. A právě tato chladicí kapalina, konkrétně voda, začala unikat. Místo aby cirkulovala dál uzavřeným systémem, nějak se dostala do Parmitanovy ventilace. Vzduch je do helmy přiváděn zezadu – a právě odtamtud začaly vnikat do jeho helmy bubliny vody.
Protože ve vesmíru není stejná přitažlivost jako na Zemi, voda se chová úplně jinak. Nedávno jsme o tom psali TADY. Někteří čtenáři se tehdy smáli, že vytváříme nereálné konstrukce. Po necelém měsíci od napsání článku se ukázalo, že na tom něco je. Bubliny pokryly místa s nerovným povrchem – tedy astronautovy oči, uši a nosní dírky, rovnou také ucpaly komunikační systém.
Jen pár dní před nehodou si ještě Parmitano s vodou zahrával:
To už Parmitano chápal, že jde do tuhého…Na takovou situaci nebyl trénován a tedy ani připraven. Naštěstí se zachoval duchaplně; nepanikařil a vydal se co nejrychleji zpět do přechodové komory. Celé to pozoroval druhý astronaut Chris Cassidy, který byl na vesmírném výšlapu s ním. Viděl sice, že se Parmitano začíná topit, nemohl s tím ale vůbec nic dělat, jen o tom informoval ISS a Zemi. V ten moment už měl Ital v přilbě víc než litr a půl vody… Naštěstí se dostal do ISS včas a bez větších následků.
Kde byl problém?
NASA samozřejmě okamžitě povolala komisi expertů, která má teď zjistit, co se vlastně přesně stalo a v čem byla chyba. Zatím na nic odborníci nepřišli…