Američanům vybuchla koupelna na ISS, tvrdí ruská média
Mezinárodní vesmírná stanice má problémy a ruská propaganda téma.
Incident na ISS
V posledních měsících stále vzrůstá napětí mezi ruskými a americkými kosmickými složkami. Není zatím jisté, čím je to způsobené, ale zejména ruská média přicházejí s obrovským množstvím spekulací o tom, co zase Američané v kosmu pokazili… Začalo to už vloni, když se v ruském modulu Mezinárodní kosmické stanice ISS objevil záhadný otvor, který na několik dní omezil provoz stanice. Ruská státní média se okamžitě vrhla do spekulací, jestli ho vyvrtali Američané omylem, nebo jestli dokonce nemohlo jít o nějakou úmyslnou sabotáž ruského kosmického výzkumu, která mohla proběhnout už na Zemi. Nic takového se zatím nepotvrdilo a většina důkazů vede k tomu, že otvor vznikl sice na Zemi, ale nejspíš selháním ruského pozemního personálu.
Sputnik (výjimečně) nelže
Nyní mají ale ruská média, jako je například Sputnik, částečně pravdu – k nehodě na ISS opravdu došlo. Stalo se to první únorový pátek při plánované úpravě americké části ISS. Došlo během něj k úniku tekutiny z toalety, což Sputnik popisuje jako explozi tekutiny ze záchodu. Tohle samozřejmě vypadá hororově, ale ve skutečnosti to podle nasaspaflight ani zdaleka taková hrůza nebyla. Únik se totiž netýkal moči ani jiných druhů exkrementů, ale pitné vody, kterou je naplněná nádržka toalety. I tak šlo o značnou nepříjemnost, kterou museli astronauti řešit pomocí ručníků a speciálních sušiček, které pak z látky dokážou vlhkost odstranit. Voda totiž dokáže ve stavu beztíže napáchat značné škody – už jen tím, že v podobě kuliček může proniknout do citlivé elektroniky; a ISS je vlastně jeden velký počítač…
Rusko má problémy
Ruský kosmický výzkum není v posledních letech v nejlepší kondici; Rusko několikrát v loňském roce neuspělo, jednou dokonce v perle svého vesmírného programu – pilotovaných letech s lidskou posádkou. Na sklonku loňského roku se musela jedna expedice letící k ISS nouzově vrátit a přistát ve stepi. Americká strana se navíc intenzivně snaží, aby už na ruském vesmírném programu nebyla závislá a zvyšuje investice do raketových nosičů soukromých společností, jako jsou například SpaceX Elona Muska nebo Boeing.
Vrcholní ruští činitelé vědí, že kdyby jejich vesmírnému programu vyschl americký zdroj financování, dostal by se celý ruský kosmický sektor do značných problémů – a média toto napětí cítí. Proto řada ruských médií v poslední době jakékoliv americké problémy v kosmu zveličuje – čímž ale jen přispívají k rostoucímu napětí mezi oběma agenturami. Text: MK