Američan chce postavit kosmickou loď Enterprise
Americký vědec začal sbírat podpisy na stavbu kosmické lodi Enterprise. Má stát miliardy dolarů.
Lidstvo by mohlo postavit funkční vesmírnou loď Enterprise v podobě, jaké ji znají fanoušci kultovního seriálu Star Trek. Podmínkou je, aby Spojené státy souhlasily s peticí, kterou v Bílém domě podal inženýr označující se jako BTE Dan, napsal portál Space.com.
Na svém webu se inženýr dušuje, že projekt si v následujících dvaceti letech nevyžádá více než bilion dolarů (zhruba 19,5 bilionu korun).
BTE Dan podal petici přes oficiální kanál Bílého domu We the People, který zaručuje to, že se jí budou úřady zabývat, pokud ji svými podpisy podpoří nejméně 25.000 lidí. Nápad s Enterprise není jediný, před měsícem úřad prezidenta obdržel petici žádající vybudování Hvězdy smrti, obří vesmírné základny známé z filmové scifi série Star Wars.
Kdo zaplatí sen?
"Technologický pokrok nám umožňuje postavit první generaci USS Enterprise," tvrdí petice, kterou do pátečního odpoledne podpořilo necelých 3600 lidí, dalších více než 21 000 podpisů je třeba získat do 21. ledna, kdy termín podání vyprší.
Enterprise, která je ve světě scifi zřejmě nejznámějším hvězdoletem, by v současných podmínkách sloužila jako meziplanetární loď, vesmírná stanice nebo vesmírný přístav. BTE Dan počítá s tím, že loď by hostila tisícovku lidí.
Loď by se mohla vydat na úžasné mise, třeba dopravit člověka na Mars a vzít s sebou náklad na stavbu první trvalé základny.
BTE Dan odmítá, že by šlo jen o výstřelek marnivosti. Loď by prý byla naopak praktickým krokem vpřed pro výzkum vesmíru. I když by místo warpového motoru pro nadsvětelnou rychlost byla vybavena nukleárním pohonem, dokázala by podle něj za tři dny doletět na Měsíc a za tři měsíce na Mars.
Více indormací o televizních seriálech Star Trek: Nová generace a Star Trek Enterprise. Mnozí experti pochybují nad uskutečnitelností plánu, upozorňují především na neexistenci potřebného zařízení pro vytvoření umělé gravitace a na problém ubytování tisícičlenné posádky, protože doposud bylo na oběžné dráze pohromadě nejvíce 13 lidí, když v dubnu 2010 zakotvil u Mezinárodní vesmírné stanice raketoplán Discovery.
Space.com ale připomíná, že vědci neustále sní o možnosti prolomení hranice rychlosti světla, což vyžaduje značný technologický pokrok. A k tomu by mohla přispět právě Enterprise.