3D tiskárna letí do vesmíru. To je budoucnost dobývání kosmu!
Co všechno změní tiskárny ve vesmíru? Vlastně úplně všechno!
Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) si už brzy budou moci sami vyrobit nástroje, náhradní díly či dokonce věci denní potřeby. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) totiž plánuje příští rok vyslat do vesmíru 3D tiskárnu, která by výrazně zjednodušila provoz ISS. Podle agentury AP už technici vyrábějí tiskárnu adaptovanou na provoz na oběžné dráze.
"Pokud chcete být adaptabilní, musíte být schopni navrhovat a vyrábět za provozu, a proto přichází na řadu 3D tiskárny ve vesmíru," prohlásil Dave Korsmeyer z výzkumného centra NASA. Vývojáři v laboratořích NASA už teď na 3D tiskárnách vyrábějí malé satelity, které lze vypustit z ISS a které mohou vysílat data na Zemi. Dokážou "vytisknout" i náhradní díly pro vesmírnou stanici nebo části raket, které vydrží extrémně vysoké teploty.
Poprvé se NASA chystá 3D tiskárnu do vesmíru zkušebně vypustit na podzim příštího roku. Na výběr sice původně měla z více než desítky strojů různé ceny a výkonů, všechny z nich však byly vyrobeny pro využití na Zemi a není jisté, jak by reagovaly na náročné podmínky na oběžné dráze. Proto se Američané rozhodli vyvinout speciální tiskárnu odolnou změnám tlaků, teplot a schopnou hospodárně pracovat s energií.
Co je 3D tisk
Trojrozměrný tisk je proces, při kterém se z různých druhů plastických hmot vytvářejí 3D předměty. Tisk se uskutečňuje po vrstvách na základě programové předlohy.
Podle NASA může používání 3D tiskáren ve vesmíru významně usnadnit výpravy k ISS, které musejí ze Země z bezpečnostních důvodů vozit velké množství náhradních dílů.
Jako důkaz užitečnosti nové technologie prezentovala NASA známou nehodu modulu Apollo 13 mířícího v roce 1970 k Měsíci. Kvůli výbuchu kyslíkové nádrže byly tehdy ohroženy životy posádky, která potřebovala náhradní díly na opravu poškozeného modulu a s následky nehody bojovala čtyři dny, než se vrátila na Zemi. Technici NASA testem dokázali, že 3D tiskárna by potřebné díly dokázala na oběžné dráze vyrobit za několik minut.