11 hrůzných věcí, které vám utajili o životě ve vesmíru!
Většinou se dočtete, jak velkolepý pocit je dobývání vesmíru. Ale co ty stinné stránky? O těch se raději moc nemluví...
Na Zemi žije v současné době kolem osmi miliard lidí. Z nich se do vesmíru dostalo pouhých 538 osob – a jen část z nich tam prožila víc než pár dní.
Během té doby se o životě ve vesmíru podařilo zjistit mnoho zajímavých, podivných i zcela zvláštních poznatků – řada z nich je natolik znepokojivá, že se o nich ani nikdy moc nemluví… Tady jsou:
1) Cesta nahoru je strašná
„Když naše raketa poprvé překročila rychlost zvuku, staly se pro mě vibrace nesnesitelné,“ napsal americký astronaut Jeff Hoffman, který létal na ISS v 80. letech. „Myslel jsem, že se něco pokazilo, ale pak mi došlo, že to je asi normální. Tak jsem si už zbytek letu užíval…“
2) ISS podivně páchne
„První, čeho si při vstupu na palubu Mezinárodní vesmírné stanice všimnete, je ten zápach,“ řekl novinářům vloni astronaut Mike Hopkins. „Je cítit železitě a jako by ionizoval, jde o velmi jedinečný a zcela typický zápach.“ Známý Kanaďan Chris Hadfield na zápach také upozornil, ale popsal ho jinými slovy: „Je cítit jako ozon nebo střelný prach.“
3) Gravitace na ISS z vás udělá Supermana
Zůstaňme u Hadfielda a jeho zážitků ještě o chvilku déle. Novinářům totiž také popsal, co je na ISS nejlepší. Co? Prostě si jen tak létat a nechat se unášet v mikrogravitaci. A taky si občas zablbnout: „Občas jsme pózovali jako Superman s tím jeho typickým skautským úsměvem. Ale uvnitř ISS je to natolik stísněné, že pokusy o superhrdinské kousky často skončily nárazem do zdi…“
4) Co chutná ve vesmíru nejlíp?
Když se slavného Buzze Aldrina ptali na jeho zamilované vesmírné jídlo, odpověděl, že nejvíc si pochutnal na dehydrovaném krevetím koktejlu. „Bylo to úplně vysušené, takže jsme si do něj museli vodu přidat. Ale pak ta mrňavá krevetka chutnala úplně dokonale!“
Zajímavé je, že i další americký astronaut Jeff Hoffman popsal krevety za nejchutnější vesmírný pokrm. Čím to? Podle Hoffmana proto, že „ve stavu beztíže je omezena chuť a čich“ – a proto silně kořeněná omáčka u krevety má tak delikátní chuť. „Dával jsem si jednu krevetku každý den po večeři!“ dodává astronaut.
5) Potu se nezbavíte
„Pot se ve vesmíru lepí k vaší kůži. Jeho kapky tvoří bubliny a ty stékají po těle do očí, po krku, kamkoliv. Jak se rozběhnete, tak koule potu odlétají a pak se zase nalepí na zdi, odkud je musíte utírat ročníky,“ popsal jeden z největších vesmírných problémů Hopkins.
Pot se pak z ručníků a utěrek odsává a recykluje. Stává se z něj základ pitné vody, kterou astronauti na ISS popíjejí…
6) Ve vesmíru víc prdíte
Hadfield si ve vesmíru všiml dalšího podivného fenoménu: mnohem více zde člověk trpí nadýmáním – a výsledkem jsou větry. Není zde totiž možné odříhnout si, a tak vše odchází opačnými partiemi…
Hadfield se přiznal k něčemu nečekanému – on i všichni jeho kolegové se pokoušeli pomocí prdění létat. „Jo, zkoušeli jsme to všichni, ale naše větry byly slabé, nevhodné pro reaktivní pohyb.“
7) Sex? Technicky možné, ale…
Sex ve vesmíru je samozřejmě zajímavé téma, ale jeho realizace by byla příliš komplikovaná na to, aby se o to někdo opravdu pokoušel. Vloni se redaktor z Redditu ptal astronauta Rona Garana, jak je to s erekcí ve stavu beztíže, konkrétně jestli ji někdy měl. Odpověď byla diplomatická a současně jednoznačná: „Nevím o ničem, co funguje na Zemi, že by nešlo ve vesmíru.“
Pokud je známo, o pohlavní styk se zatím nikdo ve vesmíru nepokusil.
8) Ve vesmíru neonemocníte
„Na ISS nemáte od koho chytit rýmu. Nejhorší problém, se kterým se zde potýkáte, je maximálně tak bolest hlavy,“ popsal výstižně výhodu ISS Hadfield. Na druhou stranu má pobyt ve stavu beztíže v případě nevolnosti jiné nevýhody.
Hadfield pokračuje: „Zvracení je problém – bez gravitace se vám zvratky odrazí od dna sáčku a vrátí se vám zpět do obličeje. I v tomto případě je třeba plánovat dopředu!“
9) Kýchání? Raději ne…
Co se stane, když potřebujete ve skafandru kýchnout? Je to problém, na který se musí astronauti dopředu vyškolit. Jak si dokážete představit, není možné si kýchanec otřít. Astronauti to řeší speciální kýchací polohou.
Během ní musí srazit hlavu co nejhlouběji na hrudník a vykýchnou směrem na něj. Pak je sice obsah jejich nosu stále uvnitř skafandru, ale neovlivňuje už jejich výhled.
10) Ve vesmíru vyrostete!
Ve stavu beztíže, respektive při mikrogravitaci, která na ISS vládne, působí několik faktorů, které vedou k tomu, že lidé rostou. Především gravitace tolik nedrží obratle u sebe – a díky tomu je člověk po návratu na Zemi vyšší, než když na Mezinárodní vesmírnou stanici odletěl.
A nejde úplně o zanedbatelná čísla: Například výše jmenovaný Hoffman vyrostl během svého vesmírného pobytu o celých 5 centimetrů! Bohužel to způsobuje spíše problémy, například nepříjemné bolesti páteře. A navíc se pár dní po návratu astronaut zase „srazí“ na původní velikost…
11) Zvuky jsou děsivé!
ISS se po zvukové stránce může jevit jako pěkně hororové místo. „Občas slyšíme, jak na vnější plášť narážejí kamínky, k našim uším se také stávají zvuky kovu. Jak se naše stanice otáčí a vystavuje se Slunci a pak zase stínu, tak se plášť zahřívá a ochlazuje – a tedy stahuje a roztahuje – vydává to skřípavé zvuky…“ popsal atmosféru Hadfield.
„Taky jsem třeba viděl, jak kolem nás proletěl poměrně velký meteorit a dopadl pak někam do Austrálie. Představa, že zasáhne nás, byla docela děsivá…“