Unikátní mořská laboratoř Sea Orbiter připomíná kosmickou loď
Francouzské plavidlo chce změnit principy podmořského výzkumu. Přispět na něj můžete i vy.
Odpůrci kosmického výzkumu občas připomínají, že průzkum vesmírných dálav pozbývá smyslu, když neprobádána je stále valná většina pozemského povrchu. Na mysli mají oceány, jejichž 95 % dna zůstává neznámých. Je proto trochu paradoxní, že právě kosmickým lodím jako z vědeckofantastické fikce se podobá návrh nové mobilní laboratoře jménem SeaOrbiter.
Jako od kapitána Nema
SeaOrbiter v sobě kombinuje principy stacionární plošiny, lodi a ponorky. Část je ho vynořena na hladinu, část je pod vodou. Rozdílem jeho konstrukce je především skutečnost, že SeaOrbiter je spíše vertikálního než horizontálního charakteru – celková výška plavidla činí 51 metrů, z toho 31 metrů bude ukryto pod vodou.
Z názvu lze odvodit i jeho hlavní záměr – podobně jako vesmírná stanice má samovolně "obíhat" skrze mořské proudy a pouze částečně upravovat svůj kurz. Na palubě krom kajut najdeme i laboratoře specializované na podmořský výzkum stejně jako podvodní roboty, které mohou díky vbudovaným komorám snadno vyrážet na průzkum mořského dna. Úpravou běžné lodi by podobné míry všestrannosti šlo dosáhnout jenom obtížně.
Oproti běžným lodím by totiž SeaOrbiter umožňoval nehlučné, dlouhodobé až permanentní oceánské mise se snazším přístupem k mořskému dnu. Díky unikátní konstrukci by SeaOrbiter mohl rozšířit naši znalost mořského života daleko více než s tím, co mají vědci k dispozici dnes. SeaOrbiter by celkově měl hostit šestnáctičlennou posádku.
Dlouholetý sen
Letos již deset let vyvíjený projekt je dílem trojice francouzských odborníků – architekta Jacquese Rougerieho, oceánografa Jacquese Piccarda a astronauta Jean-Loupa Chretiena. Sami přiznávají, že je inspiroval román jiného jejich krajana, Julese Verna, Dvacet tisíc mil pod mořem.
Krom fikce jsou však předobrazem i speciální podvodní kopule pro dlouhodobé nerušené pozorování podvodního světa. SeaOrbiter je vlastně tímtéž ve větším měřítku. Nutno zmínit, že alespoň prozatím to celé platí jenom na papíře. Na realizaci SeaOrbiteru však může přispět každý z nás.
Trojice odborníků totiž na SeaOrbiter vybírá peníze pomocí crowdfundingové stránky KissKissBankBank, v budoucnu snad přibudou i kampaně na Kickstarteru a jiných etablovaných webech podobného ražení. Z crowdfundingu, který se v zásadě se podobá veřejné sbírce, získali nezbytných několik stovek tisíc dolarů nutných k rozvoji plánů SeaOrbiteru. Projekt však bude potřebovat nejméně dalších 48 milionů dolarů, aby se SeaOrbiter mohl dostat z rýsovacích prken.
Jeho autoři však zůstávají optimističtí a očekávají, že se jim podaří částku vybrat do dvou let. Skutečnost, že pomocí crowdfundingu byly podobné částky vybrány i na méně seriózní projekty, jim naštěstí hraje do karet.
Ladislav Loukota