OBRAZEM: Bizarní krása zubního kazu
Návštěva zubaře samozřejmě není nic krásného. Ale při pohledu na to, jak úžasně vypadá zubní plak i kazy pod elekronovým mikroskopem, se tají dech...
O zubním plaku, kazech a zubním kameni raději moc nemluvíme a snažíme se předstírat, že ani neexistují. Ale ony existují a máme je všichni. A když se na ně podívá vědec kvalitním elektronovým mikroskopem, vypadají úžasně – to připouštíme i jakožto krajní nepřátelé dentálních problémů.
Tak jako třeba na fotografiích z londýnské Science Library, které byly nafocené díky 70násobnému zvětšení a špičkovému mikroskopu. Kaz a plak na nich připomínají spíš mimozemské krajiny než něco, co si nosíme v úsech...
Podívejte se sami:
Co je zubní plak?
Zubní plak (bakteriální plak) je měkká a do jisté míry neviditelná vrstva, která se tvoří na zubech a hlavně na okrajích dásní. Usazují se zde také mikroorganismy způsobující rozklad sacharidů na organické kyseliny, které spolu s bakteriálními enzymy odvápňují sklovinu, což způsobuje zubní kaz.
Bolest zubu je způsobena poškozením zuboviny (dentinu), která je situována pod sklovinou (email). Dráždivé látky, které se z něj uvolňují, způsobují zčervenání, podráždění a otoky dásní. Do zubního plaku se později ukládají minerální látky a vzniká tzv. zubní kámen. (wiki)