Neohrožuje vás rakovina plic? Takhle to poznáte!
Rakovinu plic je velmi důležité odhalit co nejdříve. Jak nemoc dále postupuje, je její léčba obtížnější a pacient má menší šanci na uzdravení.
Rakovina je strašákem současnosti a můžeme-li věřit předpovědím odborníků, bude ještě hůř. Už nyní umírá na světě v důsledku této nemoci jeden člověk každých 5 vteřin, celkem na ni ročně zemře 8 milionů lidí a u 14 milionů je každý rok nově diagnostikována. Vědci však předpovídají, že do roku 2030 se čísla téměř zdvojnásobí. Nemoc se prý objeví u 26 milionů lidí ročně a 17 milionů na ni zemře. Nečekejme, až nás tato nemoc dostihne, zaměřme se na prevenci, jedině tou můžeme nad tímto nebezpečným nepřítelem zvítězit.
Mezi nejčetnější diagnózy dlouhodobě patří rakovina tlustého střeva, plic, prsu u žen a prostaty u mužů, tato onemocnění tvoří zhruba třetinu nově zjištěných. Ale zatímco lidé mohou pravidelně podstoupit preventivní vyšetření, která by odhalila rakovinu tlustého střeva, prsu a prostaty, preventivní prohlídky plic se zatím nedělají. Je tedy důležité věnovat plnou pozornost příznakům, kterými se nemoc může ohlásit.
Nejste rizikový pacient?
Každý dnes ví, že nejčastější příčinou rakoviny plic je kouření, a to nejen aktivní, ale i pasivní. Vykouřená krabička cigaret denně zvyšuje riziko onemocnění třináctkrát. Až čtvrtina dlouhodobých kuřáků nakonec rakovinou onemocní.
Riziko karcinomu plic ovlivňuje druh tabáku, to, zda dotyčný kouří cigarety s filtrem, nebo bez, a množství vykouřených cigaret. Dobrou zprávou je, že pokud člověk přestane kouřit, riziko se významně snižuje s počtem dnů bez cigarety.
Nádor v plicích však mohou způsobit i další věci, nejen kouření. Hodně nebezpečný je azbest, který se dříve ve stavebnictví normálně používal, a tak se ve starších budovách může nacházet. Arsen ve vodě a radon jsou další látky, kterým by se člověk měl vyhýbat. V neposlední řadě však musíme zmínit velké množství chemikálií, které se vyskytují všude kolem nás a jejichž účinky ještě nejsou stoprocentně vyzkoumány.
Na vzniku plicní rakoviny se podílejí i genetické faktory, které nebyly ještě plně probádány. Odhaleny již byly některé enzymy aktivující kancerogeny a zmutované úseky chromozomu. Někdy je však důvod propuknutí rakoviny plic neznámý a postihuje nekuřáky bez genetických předpokladů.
Kdy je potřeba zbystřit?
Je důležité říct, že je rakovina plic velmi zákeřnou nemocí, jejíž příznaky se objevují pomalu a nenápadně. První příznaky totiž ukazují na řadu dalších nemocí, jako je například obyčejná chřipka. Nemocný může mít teplotu, být unavený či ztratit chuť k jídlu.
A pak jsou tu už příznaky, které mohou pozornému pozorovateli problém naznačit. Například dlouhodobého kuřáka trápí takzvaný kuřácký kašel. Je na něj zvyklý a nevnímá ho. Nemusí si tak ani všimnout, že se kašel změnil. Záchvaty kašle mohou být častější nebo trvat déle. Může se také objevit dušnost podobná astmatu, která je známkou zmenšené kapacity plic, objevuje se chrapot a potíže s polykáním.
Při kašli se může objevit krev a bolest na hrudi. Bolest na hrudi bývá tupá, často pod lopatkou na postižené straně. Pokud je bolest ostrá, značí prorůstání rakoviny do hrudní stěny. Jakmile se objeví krev a bolest, měl by nemocný vyhledat lékaře okamžitě a nic už neodkládat.
Zdánlivě nesouvisející příznaky pak ještě jsou – částečné ochrnutí obličeje, svěšené víčko, problémy s nehty. Dále se může objevit hubnutí nebo nevysvětlitelná slabost.
Lucie Kořistová